Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapıların risk durumlarının gözlemsel ve deneysel analiz ile tespiti Kadıköy incelemesi
Observational and experimental analysis of risk structures within the scope of urban transformation with observational and experimental analysis of Kadiköy review
  1. Tez No: 674471
  2. Yazar: SAFA CİHAN HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye aktif fay hatlarının yoğun bulunduğu bir bölgede bulunmaktadır. Deprem afetiyle her dönem karşı karşıya kalan Türkiye, 1990 yılından bu yana Dünya'da deprem hareketleri incelendiğinde 77 deprem ile aktif deprem sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Deprem hareketinin fazla olmasından kaynaklı yaşam alanlarının güvenliği önem arz etmektedir. Aynı zamanda olası bir deprem sonrası ve öncesinde, yapıların risk durumunun bilinmesi, kullanım durumlarının uygunluğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin maliyetinin düşük süresinin hızlı olması beklenmektedir. Bu kapsamda bu tezin amacı; İstanbul ili, Kadıköy ilçesinde bulunan yapı stokunun genel durumunu temsil eden, farklı zamanlarda farklı kat yüksekliklerine sahip olarak yapılmış ve kentsel dönüşümden faydalanmak için müracaat etmiş 10 adet betonarme yapıyı incelemektir. İnceleme; gözlemsel ve deneysel analiz olarak iki aşamada yapılacaktır. Gözlemsel analizde deprem sonrası hızlı hasar tespit tarama yöntemlerinden faydalanılarak hızlı ve doğru tespit yapılabilmesi amaçlanmıştır. Gözlemsel analizin doğruluğu deneysel analiz ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticesinde %90 doğruluk tespit edilmiştir. Gözlemsel analizin standart hale getirilmesi, 1999 Marmara depreminden önce yapılan yapılarda bu standardın kullanılması, riskli yapı tespitinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar gibi bu standart kapsamında inşaat mühendislerine eğitim verilerek yetkilendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in an area where active fault lines are concentrated. Turkey, which faces earthquake disaster every semester, ranks fourth in the active earthquake ranking with 77 earthquakes in the world since 1990 when earthquake movements are examined. The safety of habitats due to the high seismic movement is important. At the same time, after and before a possible earthquake, the risk status of the structures should be known and the appropriateness of their use status should be determined. The cost of these transactions is expected to be fast. In this context, the purpose of this thesis; The province of Istanbul is to examine 10 reinforced concrete structures that represent the general state of the building stock in Kadikoy district, which was built with different floor heights at different times and applied to benefit from urban transformation. Review; observational and experimental analysis will be done in two stages. Observational analysis aimed to detect rapid and accurate after-earthquake rapid damage detection scanning methods. The accuracy of observational analysis is compared with experimental analysis. As a result of the comparison, 90% accuracy was detected. Making the observational analysis standardised, the use of this standard in the structures built before the 1999 Marmara earthquake, and the organizations authorized by the Ministry of Environment and Urbanization in risky building detection, such as the organizations authorized by the Ministry of Environment and Urbanization, have been advised to empower civil engineers by training under this standard.