Bir yapı malzemeleri işletmesinde doğrusal programlama yöntemi ile üretim planlaması uygulaması
The Production planning with the linear programming methods of a business company in construction materials sector is examine
  1. Tez No: 63149
  2. Yazar: BAŞAR LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET: AYDIN İli'nde yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren bir işletme üzerinde yapılan bu incelemede, üretim planlaması için çalışma yapılmıştır. Bu planlama gerçekleştirilirken kantitatif bir yöntem olan doğrusal programlama metod ve analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmamızda genel unsurlarda değişiklik olmadığı taktirde, Doğrusal Programlama yöntemi ile kan maksimum kılan üretim planı ortaya çıkarılmıştır. Seçilen teknikte, öncelikle atölyelerin üretim süreleri dikkate alınmıştır Makinaların üretim süreleri, hammadde fiyatları, işçi ücretleri ve maliyetlerde bir değişiklik olmadığı taktirde, elde edilen sonuçlar geçerliliğini sürdürecektir. Ancak, değişikliklerle birlikte bu planlamanın yeniden yapılması gerekecektir. İşletmeler ellerinde bulunan kıt kaynaklan en iyi şekilde değerlendirmek için, bu kaynaklardan rasyonel bir biçimde kullanmak isteyeceklerdir. Böylece, piyasada üstün bir duruma gelmeye çalışacaklar. Yöneticiler, maliyetlerin ne zaman ve nerede gerçekleştiğini bulmak için üretim planlaması yapmak zorundadırlar. Kantitatif bilgilerin faydasını da burada görmekteyiz. Gelişmekte olan ülkemizde, böyle çalışmaların her işletmede yapılması zorunluluğu günden güne artmaktadır. Piyasa şartlan zorlaştıkça, kantitatif tekniklerin işletmelerde sık kullanıldığını görmekteyiz. Dolayısı ile ülke kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması gündeme gelmektedir. Maksimum kar için en gerekli unsur, maliyetlerin minimum kılınmasıdır. Bu da hammadde, insangücü ve enerjinin en iyi şekilde kullanılmasını gerektirir.Ele alınan problemde, üretilen her bir ürün için, makine kapasiteleri incelenmiş ve işletmenin maksimum karlılığı için üretilmesi gereken ürün miktarları belirlenmiştir. Bütün aşamalarda, Sistem Analizi yaklaşımı ile problem çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY: In this study, the production planning problem of a business company in construction materials sector in Aydın Province is examined. Linear programming mode! is used in the solution of the production planning problem of the above mentioned company. In this study, linear programming model is used to maximize profit and to determine optimum production quantitatives under the assumption of constant parameters of the problem. As a first step of the model construction, operation times of the workshops are determined. Under the assumption of production times, raw material prices, wages and costs are constant, the results obtained by the solution of the model will be valid. In these conditions chance in time, the production plan would be revised. Business companies will be willing to use economic resources more effectively and efficiently, for the best use of these resources. So that, they will have an advantage in the market. I believe that these kind of studies must be done by business companies in Turkey as it is in most developing countries. We observe that, quantitative method are videly used by the business companies when they have more competive market conditions. As a result of this development, we need the best use of economic resources in our country. It is necessary to minimize costs to maximize. For this objective, we have to realize the best of use human resources, energy resourses and row materials. In the problem, we have examined production capacities of the machinery and also determined, optimum production quantitatives to maximum profit In all the steps of this study, we have used followed Systems Analysts Methodology.