COVID-19 pandemisinde yaşanan iş güvencesizliğinin işsizlik kaygısına etkisinin demografik faktörler açısından incelenmesi: Yer hizmetlerinde bir uygulama
Evaluation of the effect of job insecurity on unemployment anxiety in the COVID-19 pandemic in terms of demographic factors: An application in ground services
  1. Tez No: 674505
  2. Yazar: KÜBRA NUR CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve 2020 yılının başlarında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak nitelendirilen, hayatımıza maske, sosyal mesafe gibi kavramları getiren Covid-19, tüm sektörleri etkilemiştir. Şüphesiz en derinden etkilediği sektörlerin başında da havacılık sektörü gelmektedir. Uçuşlar büyük oranda durdurulmuş ve Haziran ayından itibaren kademeli olarak tekrardan başlatılmıştır. Uçuşların büyük oranda durması, seyahat kısıtlamaları havacılık sektörünü eşi benzeri görülmemiş bir krize sürüklemiş, uçuş iptalleri artmaya başlamış, esnek ve part-time çalışma yaygınlaşmış, kadrolu çalışanlar dahi haftalık belirli bir saat çalıştırılmaya başlanmış, personellere ücretsiz izin verilmeye başlanmıştır. Alınan tüm tedbirlere rağmen personel azaltılması zorunluluğu ortaya çıkmış, gönüllü ve zorunlu işten çıkarmalar başlamıştır. Covid-19 nedeniyle istihdam büyük oranda etkilenmiş, havacılık sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket küçülme politikasına gitmeye başlamış, üretim kapasitesini düşürmüş, önümüzdeki birkaç yıl için personel alımını durdurmuştur. Tüm bunlar işsizlik kaygısını da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada da Covid-19 pandemisinde havacılık sektöründe yaşanan iş güvencesizliğinin işsizlik kaygısı ve iş yaşam dengesine etkisi incelenmiştir. Google Forms üzerinden hazırlanan anket soruları 300 kişiye gönderilmiş ancak 210 kişiden geri dönüş sağlamıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which emerged in Wuhan, China and spread all over the world and described as a pandemic by the World Health Organization (WHO) in early 2020, brought concepts such as masks and social distance to our lives, affected all sectors. Undoubtedly, the aviation sector became one of most affected sector. Flights were largely suspended and gradually restarted as of June Largely suspended flights and travel restrictions drove the aviation industry into an unprecedented crisis, flight cancellations have started to increase, flexible and part-time working has become widespread, even permanent employees have started to work a certain hour per week, and employees have started to be given non-paid leave. Despite all the measures which were taken, the necessity to reduce personnel has emerged, and voluntary and compulsory layoffs have started. Employment was greatly affected by Covid-19, many companies operating in the aviation sector began to downsize, reduced their production capacity, and stopped employ staff for the next few years. All of these have caused unemployment concerns. In this study, the effect of job insecurity experienced in the Covid-19 pandemic on unemployment anxiety and work-life balance was examined in aviation industry. Survey questions prepared via Google Forms and they were sent to 300 people, but only 210 people responded. The data obtained as a result of the survey were analyzed using the SPSS program.