Otomotiv sanayi Ar-Ge merkezlerinde bilgi yönetimi süreçleri: Bir vaka çalışması
Processes of knowledge management in R&D centers of automotive industry: A single case study
- Tez No: 674504
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DENİZHAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tez çalışması sürecinde, bilgi ve bilgi yönetimi literatürüne yön veren önemli çalışmalardan faydalanılarak, rekabetin oldukça yüksek bir seviyede olduğu otomotiv sanayindeki ar-ge merkezlerinden birine odaklanılmış; verinin, enformasyonun ve bilginin en temel kaynaklar olduğu ar-ge merkezlerindeki fiili bilgi yönetimi süreçlerine ilişkin bilimsel bilginin ilerletilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Türkiye Otomotiv Sanayi'ndeki öncü şirketlerden birinin ar-ge merkezi,“Tekil-Vaka Çalışması”kapsamında incelemeye alınmış, yarıyapılandırılmış derinlikli mülakatlar başta olmak üzere ar-ge merkezindeki bilgi yönetimi süreçlerine yönelik yazılı kaynaklar ile teknolojik açıdan bilgi yönetimi süreç ve faaliyetlerini destekleyici uygulamalar üzerinden kapsamlı bir nitel araştırma gerçekleştirilmiştir. Örnek olay (vaka) araştırmasının sonunda; bilgi yönetimindeki temel kavramlar, bilgi yönetimi süreçlerindeki teknolojik destek ve beklentiler, kurumsal hafıza stratejileri, örtülü bilginin kazanımı, bilgi paylaşım süreç ve stratejileri, sosyal açıdan beklentiler, bireysel bilgi yönetimi ve süreçleri gibi ana başlıklar üzerinden elde edilen araştırma bulguları detaylıca incelenmiş; bu bulgular kapsamında hem şirket özelinde hem de otomotiv sanayi ar-ge merkezlerinin geneline yönelik çeşitli tartışma çerçeveleri oluşturularak ileriye dönük öneriler geliştirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the process of thesis, one of the R&D centers in the automotive industry where the competition level is very high, has been put into focus with the support of important studies which guide the knowledge and knowledge management literature. It is aimed to contribute to the advancement of scientific knowledge regarding actual knowledge management processes in R&D centers where data, information and knowledge are the most fundamental resources. Regarding the aim of the thesis, one of the leading companies' R&D center in the Turkish Automotive Industry has been examined within the scope of“Single-Case Study”research method. A qualitative research is completed based on various data sources such as written documents & procedures for the processes of knowledge management, technological applications that support the knowledge management processes & activities and especially the semi-structured in-depth interviews. At the end of the case study research; the research findings obtained on the main topics such as basic concepts of knowledge management, technological support and expectations in knowledge management processes, strategies of organizational memory, acquisition of tacit knowledge, processes and strategies of knowledge sharing, social expectations, personal knowledge management and processes are examined in detail. Within the scope of these findings, various discussion frameworks are created for both company-specific settings and automotive industry R&D centers. Accordingly, forward-looking suggestions are developed & presented.