Akciğer kanseri ve sigara ilişkisi: İzmir'de bir olgu-kontrol çalışması
The relationship of lung cancer and smoking: A case-control study in izmir
  1. Tez No: 674513
  2. Yazar: SİBEL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyada ve ülkemizde çok sayıda insan sigara içimine bağlı hastalıklardan ölmektedir. Sigara içimi tüm kansere bağlı ölümlerin % 40-45'inden, akciğer kanserinin ise % 90-95'inden sorumludur (1). Akciğer kanseri gelişmiş ülkelerde erkekler arasında en sık ölüme neden olan kanser çeşididir. Genel olarak akciğer kanserinden ölüm koroner arter hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Sigara içimi tüm düyada 1945-1965 yıllan arasında yaygınlaşmaya başlamış ve 1965-1985 döneminde özellikle gelişmiş ülkelerde bu artış, yerini sigara içiminde azalmaya bırakmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise sigara kullanımı artmaya devam etmektedir. Türkiye'de yaş grupları ve sigara içme durumuna göre insidans hızlan belli değildir. Yüksek sigara içme oranlarına bakarak şu anda bir akciğer kanseri epidemisi yaşadığımızı söylemek yanlış olmaz (2). Akciğer kanserinin histolojik dağılımında; günlük sigara içen veya hiç sigara içmeyenler arasında önemli farklar vardır. Adenokarsinoma, erkek akciğer kanserlilerde % 30 görülürken, aktif kadın içiciler arasında ise % 40'dan daha fazla oranda görülmektedir. Bununla beraber hiç sigara içmeyen erkek ve kadınlarda akciğer kanserinin % 60-80'i adenokarsinomadır (3,4, 5). Akciğer kanserinin sigara içimi dışında % 10 oranında mesleki karsinojenlerden kaynaklanabileceği gösterilmiştir. Asbest akciğer kanserine neden olan bilmen karsinojenler grubunun en önemli üyesidir (6, 7). Bu çalışmada amacımız; akciğer kanseri teşhis edilmiş hastalarda sigara içme alışkanlığının özellikleri ve yaygınlığını belirlemek, bizim hasta popülasyonundaki histolojik alt tipleri ile ilişkisini ortaya koymak, sigara içime alışkanlığının karakteristik özellikleri ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Many people in the world and in our country die from diseases related to smoking. Cigarette smoking is responsible for 40-45% of all cancer-related deaths and 90-95% of lung cancer (1). Lung cancer is the most common cause of death among men in developed countries. In general, death from lung cancer ranks second after coronary artery diseases. Smoking started to become widespread all over the world between the years 1945-1965, and this increase in the 1965-1985 period, especially in developed countries, was replaced by a decrease in smoking. Smoking continues to increase in developing countries. Incidence rates according to age groups and smoking status are not clear in Turkey. Considering the high smoking rates, it would not be wrong to say that we are currently experiencing an epidemic of lung cancer (2). In the histological distribution of lung cancer; There are significant differences between daily smokers and non-smokers. While adenocarcinoma is seen in 30% of male lung cancer patients, it is seen in more than 40% among active female smokers. However, 60-80% of lung cancer in men and women who have never smoked is adenocarcinoma (3,4,5). It has been shown that 10% of lung cancer can be caused by occupational carcinogens other than smoking. Asbestos is the most important member of the known carcinogens group that causes lung cancer (6, 7). Our aim in this study; To determine the characteristics and prevalence of smoking habit in patients diagnosed with lung cancer, to reveal its relationship with histological subtypes in our patient population, to determine the relationship between the characteristic features of smoking habit and lung cancer.