Oral corrective feedback on grammatical errors: An analysis of learner beliefs, teacher beliefs, and classroom practices
Dilbilgisi hatalarına yönelik sözel düzeltici dönütler: Öğrenci inançları, öğretmen inançları ve sınıf içi uygulamalarının analizi
- Tez No: 674514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dil öğretiminin gittikçe artan önemi ile birlikte, bu alandaki öğretmen uygulamaları ve bunların etkinliği ile ilgili sorular artmaktadır. Öğretmenlerin mesleklerini icra ederken kişisel inançlarının etkisinde hareket etmeleri beklense de Baştürkmen, Loewen ve Ellis (2004) tarafından yürütülen çalışmada, son zamanlarda öğretmenlerin mesleki uygulamaları ile mesleki inançları arasında farklılıklar görüldüğü ortaya konmuştur. Dil öğretimindeki en tartışmalı konulardan biri hata düzeltimidir. Hata düzeltimi sözel ve yazılı olarak yapılabilmektedir. Öğrencilerin ders esnasında, özellikle konuşurken ve öğrenilen konuya ilişkin alıştırmaları cevaplarken yaptıkları dilbilgisi hataları için Sözel Düzeltici Dönüt tercih edilmektedir. Sözel Düzeltici Dönütün altı farklı çeşidi vardır. Bunlar literatürde 'söyletim', 'yeniden biçimlendirme', 'doğrudan düzeltme', 'üst-dilsel geribildirim', 'tekrarlam' ve 'açıklığa kavuşturma talebi' şeklinde sınıflandırmıştır (Lyster ve Ranta, 1997) ve hangisinin öğrenci için daha anlaşılır veya daha etkili olduğuna dair öğretmen inançlarının neler olduğu ve bu inançların, öğretmenlerin mesleki uygulamalarını etkileyip etkilemediği pek çok defa araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin, kendilerine sınıf içinde hata düzeltimi için verilen Sözel Düzeltici Dönütler hakkındaki inançları da bu dönütlerin hata düzeltiminde etkili olup olmaması konusunda önem arz etmektedir ve bu sebeple araştırma konusu olmuştur. Öğretmenlerin inançları haricinde, farklı etkenlerden ötürü öğretmen uygulamaları farklılaşabildiği gibi, öğrencilerin de faydasına inandığı ve gerçekten verim aldığı uygulamalar farklılık gösterebilmektedir. Şimdiye kadar genellikle sadece öğretmen inançlarını veya öğrenci inançlarını inceleyen çalışmalardan farklı olarak bu çalışmamız, hem öğretmen inançları ve uygulamalarını hem de öğrenci inançları ve dönütlerden aldıkları edinimi analiz edip bunları karşılaştırdığı için önemlidir. Bu çalışma için, bir vakıf üniversitesi hazırlık programında, başlangıç seviyesinde (A1) İngilizce eğitimi alan beş farklı sınıftaki öğrenciler ile bu sınıflarda İngilizce öğreten öğretim görevlilerinin görüş ve uygulamaları incelenemiştir. Öğretim görevlilerinin sınıfları ile yaptığı beşer adet dersin görüntü kayıtları alınıp incelenmiş, sonrasında da öğretim görevlilerine ve öğrencilere Sözel Düzeltici Dönütlere yönelik inançlarını ölçmek için birer sormaca doldurtulmuştur. Bu sormaca ile inançlarının gerekçelerine de ulaşılmaya çalışılmıştır. Kayıtlar ve sormacalara verilen cevaplar içerik analizi yöntemi ile incelenip karşılaştırılarak, bu ikisi arasındaki ilişki ortaya çıkarılmıştır. Araştımanın sonuçlarına göre öğretim görevlilerinin öğrencileri için en faydalı bulduğu sözel düzeltici dönüt çeşitleri yeniden biçimlendirme ve üst-dilsel geribildirim olmuş ve en sık kullandıkları ise yeniden biçimlendirme ve söyletim olarak gözlemlenmiştir. Böylelikle, öğretim görevlilerinin inançları ve uygulamaları arasında kısmi eşleşmeden bahsetmek mümkündür. Öğrenci inançları analizi, öğrencilerin yeniden biçimlendirme ve söyletim dönütlerini kendileri için daha yararlı gördüklerini göstermiştir. Fakat, söyletim ve açık düzeltme dönütleri, öğrencilerin hatalarını süzeltmelerinde en çok faydalandıkları dönüt çeşitleri olmuştur ve bu sonuç öğrenci inançları ile kısmi eşleşme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance of language teaching, questions about teacher practices in this field and their effectiveness are increasing. Although teachers are expected to act under the influence of their personal beliefs while performing their profession, a study conducted by Baştürkmen, Loewen, and Ellis (2004) revealed that there are differences between teachers' professional practices and beliefs recently. One of the most controversial issues in language teaching is error correction. Error correction can be made in oral and written forms. Oral Corrective Feedback (OCF) is preferred for grammatical errors made by students during the lesson, especially during speaking activities and exercises related to the grammar topic learned. There are six different types of OCF. These have been classified in the literature as 'elicitation', 'recast', 'explicit correction', 'metalinguistic feedback', 'repetition' and 'clarification request' (Lyster & Ranta, 1997) and teachers' beliefs about which one is more comprehendible or more effective for the students has been investigated many times. In addition, students' beliefs about the OCF given to them for error correction in the classroom is also important in terms of whether these feedbacks are effective in error correction, and for this reason, it also has been the subject of research. Unlike studies that have so far only examined teacher beliefs or student beliefs, this study is important because it analyzes and compares both teacher beliefs and practices; and student beliefs together with the uptake rate and type of each feedback. For this study, the opinions and practices of students in five different classes who receive English education at the beginner level (A1) in a preparatory program of a foundation university and the opinions of five instructors who teach English in these classes were examined. The video recordings of five lessons taught by the instructors with their classes were collected and analyzed, and then the instructors and students were asked to fill in a survey to measure their beliefs about OCF. The video-recordings and the answers given in the surveys were examined and compared with the content analysis method, and the relationship between these two was revealed. According to the results of the research, the types of OCF that the instructors found most useful for their students were recast and metalinguistic feedback, and the most frequently used ones were recast and elicitation. Thus, it is possible to talk about partial match between the beliefs and practices of instructors. Student beliefs analysis showed that students found recast and elicitation more helpful to them with their grammar errors. However, elicitation and explicit correction were the types of OCF with the highest uptake rate and this result shows partial match between student beliefs and uptake rate.