Trifenilfosfin ve N,N-dietil-N'-R-benzoiltiyoüre türevleri içeren rutenyum komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ruthenium complexes containing triphenylphosphine and N,N-diethyl-N'-R-benzoylthiourea derivatives
- Tez No: 674528
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
2-kloro-N-(dietilkarbamotiyoil)benzamit (HL1), 3-kloro-N-(dietilkarbamotiyoil) benzamit (HL2) ve 4-kloro-N-(dietilkarbamotiyoil)benzamit (HL3) ligandlarının RuHCl(CO)(PPh3)3 ve RuCl2(PPh3)3 tuzları ile reaksiyonundan [RuCl(CO)(PPH3)2L] ve [RuCl2(PPH3)2L] yapısına sahip yeni rutenyum kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapıları 1H NMR ve 13C NMR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Tek kristal kalitesine sahip rutenyum komplekslerinin moleküler yapısı ise tek kristal X-ışını kırınımı tekniği ile belirlenmiştir. Rutenyum komplekslerinin kristal yapısı, tiyoüre ligandının karbonil oksijen ve tiyokarbonil sülfür atomu aracılığıyla rutenyum metaline koordine edildiğini ve CO ve CS şelasyonuyla altı üyeli bir halka oluşturduğunu göstermiştir. [RuCl(CO)(PPH3)2L] molekülündeki rutenyum atomunun, trans pozisyonlarında iki PPh3 ligandı, cis pozisyonlarında bir Cl ve bir CO ligandına ve cis pozisyonlarında ise karbonil oksijen ve tiyokarbonil sülfür atomuna sahip bozulmuş bir oktahedral koordinasyon küresine sahip olduğu tespit edilmiştir. [RuCl2(PPh3)2L] türevleri için benzer bir eğilim gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New ruthenium complexes with the structure of [RuCl(CO)(PPH3)2L] and [RuCl2(PPH3)2L] were synthesized from the reaction of 2-chloro-N-(diethylcarbamothioyl) benzamide (HL1), 3-chloro-N-(diethylcarbamothioyl)benzamide (HL2) and 4-chloro-N-(diethylcarbamothioyl)benzamide (HL3) ligands with RuHCl(CO)N(PPh3)3 and RuCl2(PPh3)3 salts. The structures of the synthesized complexes were characterized by 1H NMR and 13C NMR spectroscopy. The molecular structure of ruthenium complexes having single crystal quality has been determined by single crystal X-ray diffraction technique. The crystal structure of the ruthenium complexes showed that the thiourea ligand is coordinated to the ruthenium metal through the carbonyl oxygen and thiocarbonyl sulphur atom, forming a six-membered ring by CO and CS chelation. The ruthenium atom in [RuCl(CO)(PPH3)2L] molecule has been found to have a distorted octahedral coordination sphere with two PPh3 ligands in trans positions, a Cl and a CO ligands in cis positions, and carbonyl oxygen and thiocarbonyl sulphur atom in cis positions. A similar trend was observed for [RuCl2(PPh3)2L] derivatives.