Porselen, hibrit, kompozit bloklar kullanılarak devital dişlere yapılan sınıf ıı indirekt restorasyonların 1 yıllık klinik performansının değerlendirilmesi
Evaluation of 1-year clinical performance of class ii indirect restorations using porcelain, hybrid, composite blocks to devital teeth
  1. Tez No: 674543
  2. Yazar: MEHMET KARAGÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endodontik tedavi sonrası dişlerin konservatif restorasyonu için amalgam, kompozit rezin ve dental seramikler kullanılabilmektedir. Günümüzde amalgam dolguların toksik etkileri ve kompozit dolguların yetersiz mekanik özelliklerinden dolayı geniş madde kayıplı dişlerde indirekt tedavi yöntemlerine (inley, onley, overley, full kronlar) başvurulmaktadır. Bu klinik çalışmada; Cerasmart (GC Dental Products Europe, Leuven, Belçika) kompozit blok, Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) hibrit blok ve IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihteştayn) seramik bloklardan yapılmış indirekt sınıf II restorasyonların 1 yıllık klinik performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 51 hastaya üç farklı CAD/CAM blok kullanılarak toplamda 60 adet indirekt sınıf II restorasyon yapılmıştır. Restorasyonlar, 1. hafta, 6. ay ve 12. ay sonunda modifiye FDI kriterleri kullanılarak 12 farklı kriter açısından değerlendirilmiştir. Veriler Pearson Kikare, Fischer Ki-kare, Mc Nemar ve McNemar Bowker testleri kullanılarak analiz edilmiştir. 1 yıl sonunda yapılan 60 restorasyonun, tamamının takibi yapılabilmiştir. Bir yıl boyunca gruplar arasında değerlendirilen tüm kriterler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak geniş madde kaybı olan posterior dişlerde Cerasmart kompozit blok, IPS e.max CAD seramik blok ve Vita Enamic hibrit blok başarılı klinik performans sergilemişlerdir. Bu materyallerin uzun dönem klinik performansı için daha uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Amalgam, composite resin and dental ceramics can be used for conservative restoration of teeth after endodontic treatment. Today, due to the toxic effects of amalgam fillings and insufficient mechanical properties of composite fillings, indirect treatment methods (inlays, onlays, overlays, full crowns) are used in teeth with large material losses. In this clinical study; 1 year of indirect class II restorations made from Cerasmart (GC Dental Products Europe, Leuven, Belgium) composite block, Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) hybrid block and IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenyn) ceramic blocks It is aimed to evaluate its clinical performance. A total of 60 indirect class II restorations were performed on 51 patients using three different CAD / CAM blocks. Restorations were evaluated in terms of 13 different criteria using modified FDI criteria at the end of the 1st week, 6th month and 12th month. The data were analyzed using Pearson Chi-square, Fischer Chi-square, Mc Nemar and McNemar Bowker tests. All of the 60 restorations made at the end of 1 year could be followed. No statistically significant difference was observed between the groups for one year in terms of all criteria evaluated (p> 0.05). As a result, Cerasmart composite block, IPS e.max CAD ceramic block and Vita Enamic hybrid block showed successful clinical performance in posterior teeth with large material loss. Longer follow-up studies are needed for the long-term clinical performance of these materials.