Farklı CAD/CAM bloklarına, farklı renkteki simanların ve yaşlandırmanın yaptığı etkilerin optik değerlendirilmesi
Evaluation of optical effect of different shade of resin cement and thermocycling on CAD/CAM blocks
  1. Tez No: 535797
  2. Yazar: CANSIN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Klinikte CAD/CAM sistemlerinin kullanımının artmasıyla restorasyon üretimi için gereken CAD/CAM materyalleri de artmıştır. Bu çalışmada yakın zamanlarda kullanılmaya başlanan rezin nano seramik ve hibrit seramik materyalleri ile uzun süredir kullanılan lityum disilikat içerikli porselen CAD/CAM bloklarının optik özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ki amacımız, farklı kalınlıkta ve translüsensde CAD/CAM bloklarına, farklı renk rezin siman kullanımı ve yaşlandırma işleminin optik etkisini araştırmaktır. Örnekler üç farklı markadan (LAVA Ultimate, LV, (3M ESPE, Amerika), GC Cerasmart, GC, (GC Corp, Amerika), IPS E.max CAD, EM, (Ivoclar Vivadent AG, Almanya)) CAD/CAM blokları A2 renginde, yüksek translüsens (HT) ve düşük translüsens (LT) olarak iki farklı translüsenste seçildi. CAD/CAM blokları 0.5, 1 ve 2 mm kalınlıkta kesilerek alt gruplara ayrıldı (n=16). En altta diş rengini taklit etmek amacıyla tüm örneklerde kullanılmak üzere 5×6 mm dikdörtgen şeklinde kompozit alt yapı örneği oluşturuldu (GC Genial, GC Corp, Amerika), (n=1). Rezin siman örnekleri (GCem Link Force, GC Corp, Amerika) A2 (A2), transparan (TR), opak (OP) olarak üç farklı renkte seçildi. Örnekler 6×5×0,2 mm boyutlarında hazırlandı (n=1). Dentin rengini taklit eden kompozit örnek spektrofotometrede (CM-2600d, Konica Minolta Sensing, INC. Japonya) ölçüldü ve bu değer referans değer olarak kabul edildi. Kompozit örnek üzerine rezin siman örnek onun üzerine de CAD/CAM bloğundan örnek yerleştirilerek referans değere göre ΔE değişimi spektrofotometrede ölçüldü. CAD/CAM örneklere ilk ölçüm sonrasında 10.000 devir termalsiklus ile yaşlandırma işlemi yapıldı. İlk ölçümdeki sırayla örnekler katman şeklinde yerleştirilerek referans değere göre, spektrofotometrede ikinci kez ΔE değişimi ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra, Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi, eşlendirilmiş t testi, tek yönlü varyans analizi, alarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, bağımsız t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the innovations in dentistry developed in recent years is using CAD/CAM technology with chairside restorations in a short time. With the popularity of CAD/CAM systems, new CAD/CAM block materials are developed This study, have been evaluated the optical properties of resin nano ceramic and hybrid ceramic CAD/CAM blocks, which have been used in recently and lithium disilicate which have been used for a long time. This study aims to evaluate the optical effect of different color resin cement and the aging process on CAD/CAM blocks in different thicknesses and translucency. Samples were prepared from 3 different brands of CAD/CAM blocks (LAVA Ultimate, LV, (3M ESPE, USA), GC Cerasmart, GC, (GC Corp, USA), IPS E.max CAD, EM, (Ivoclar Vivadent AG, Germany)). All the specimens were in A2 color, high translucency (HT) or low translucency (LT). CAD/CAM blocks were with the thickness of 0.5 mm, 1 mm or 2 mm (n=16). To simulate the color of the natural teeth 5×6 mm rectangular shape composite substructure (GC Genial, GC Corp, America), was placed at the bottom of the samples (n=1). Resin cement samples (GCem Link Force, GC Corp, America) were prepared in one of the 3 different colors: A2 (A2), transparent (TR), opaque (OP). Samples were prepared in dimensions of 6×5×0.2 mm in rectangular shape (n=1). The color of the composite sample that was mimicking the dentin was measured with the spectrophotometer (CM-2600d, Konica Minolta Sensing, INC. Japan). This ΔE value was accepted as the reference value. Resin cement was placed above the composite sample. Then CAD/CAM block sample was placed on top of the resin cement. Color change according to the reference value was measured with the spectrophotometer. CAD/CAM samples were thermocycled for 10.000 cycles of artificial aging. The color of the CAD/CAM samples were measured by spectrophotometer for the second time after the first measurement. In the first measurement, the samples were placed in the form of layers, and the second-time reference was made by spectrophotometer.