Eskişehir İli tarım topraklarından izole edilen aktinomisetlerin buğday samanının delignifikasyonunda kullanım olanakları üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 67455
  2. Yazar: MUSTAFA YAMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜSAME TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Tüm vasküler bitkilerin hücre çeperinde bulunan lignin, bitki hücre çeperi bileşenleri arasında bağlayıcı etkiye sahip bir polimerdir. Bu nedenle lignin polimeri, substratın biyolojik kullanılabilirliğinin düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, buğday samanındaki lignin oranının düşürülmesi yoluyla, ekonomik önemi olan diğer hücre çeperi bileşenlerinin kullanım etkinliğinin arttırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, kan faz ve çalkalamalı kültür sistemleri ile altı hafta inkübe edilen farklı aktinomiset izolatlarının, buğday samanı lignini üzerine etkisi araştırılmıştır. Denenen aktinomiset izolatları, lignin, indirgen şeker ve kuru ağırlı kaybı,“Acid Pricipitable Polymeric Lignin”(APPL) üretim miktarı ile substrat bileşiminde yer alan % protein, kül ve organik madde değerleri açısından birbirleri ve kontroller ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sırasında, pozitif kontrol olarak kullanılan Phanerochaete chrysosporium ' un, inkübasyon periyodu boyunca, katı faz sisteminde daha başarılı sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Buna karşılık, aktinomiset izolatları çalkalamalı kültür sisteminde, katı faz sistemine göre daha başarılı bulunmuştur. Aktinomiset izolatiarının en başarılısı olarak görülen 07 M 05 no' lu izolatın çalkalamalı kültür sisteminde verdiği değerler, Phanerochaete chrysosporium ' un verdiği değerlerle benzer görülmüştür. Bu izolatın çalkalamalı kültür sisteminde ürettiği APPL miktarı, Phanerochaete chrysosporium tarafından üretilen APPL miktarından belirgin olarak fazladır. Ayrıca, Phanerochaete chrysosporium tarafından her iki kültür sisteminde üretilen APPL miktarı, aktinomiset izolatiarından elde edilen değerlerin hiçbirisine ulaşamadığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda, izole edilen diğer aktinomisetierden yüksek ligninolitik aktivite göstermesi ile ayırdedilen dört izolat incelenmiştir, incelenen izolatiarın hepsi, ligninolitik aktiviteye sahip bazı türleri olduğu bilinen, Streptomyces cinsi üyeleri olarak tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lignin which is present in cell wall of all vascular plants is polymer that has connective effect between cell wall components. Therefore, Iignin polymer causes to become less of biological usefulness of substrat. In this study, it has been aimed to increasing of usefulness activity of the other cell wall components which has been economic importance by decreasing of proportion of Iignin in wheat straw. For this purpose, it has been investigated to effects of different Actinomycetes isolates which incubated during six weeks with solid state and agitated culture systems, on Iignin of wheat straw. Investigated Actinomycetes isolates have compared with each other and controls according to Iignin, reducing sugar and dry weight losses, production of“Acid Precipi table Polymeric Lignin”(APPL), % protein, ash and organic matter values of substrat. During investigation, it has been determined that Phanerochaete chrysosporium which used as positive control, more successful in solid state system during incubation period. Whereas, agitated culture systems are founded more successful in comparison to solid state systems for Actinomycetes isolates. Values of 07 M 05 which appeared most successful of Actinomycetes isolates in agitated culture systems have appeared similar to values of Phanerochaete chrysosporium. Amount of APPL which produced by this isolate in agitated culture system, is clearly too much than amount of APPL which produced by Phanerochaete chrysosporium. In addition, in both of culture systems, amount of APPL which produced by Phanerochaete chrysosporium did not reach to none of Actinomycetes isolates' values. In our study, it has been investigated to four isolates which distinguished from other Actinomycetes isolates by their high ligninolytic activity. All of investigated isolates identified as Streptomyces genus which has been known that it contains to some ligninolytic species.