İç Anadolu Bölgesi'ndeki aegilopsların genel özellikleri ve mineral beslenmeye göre verim değişikliklerinin incelenmesi
General features of aegilops taxons in Middle Anatolia and investigation of yield variation according to mineral nutriation
- Tez No: 67454
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesi'nden 72 istasyondan 9 Aegilops taksonu toplanmıştır. Ae.comosa bu bölge için yeni bir taksondur. Taksonlardan Ae.triuncialis ve Ae.cylindrica'nın gerek yükseklik farkları, gerekse yayılış gösterdikleri lokalite fazlalığı ve gerekse bulundukları alanlardaki yayılış sıklıkları nedeni ile alternatif besin kaynağı olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda elektroforez yardımıyla, taksonların tohum proteinleri incelenmiş ve denemede kullandığımız taksonların farklı olduğu, Ae.comosa ile Ae.speltoides ve Ae.triuncialis ile Ae.markgrafii arasında yakın takson kavramı olabileceği görülmüştür. Aegilops taksonlarının uyum gösterdiği sıcaklık ve ışıklandırma süresi araştırılmıştır. Bu amaçla, 72 istasyondan alınan taksonların tohumları 15°C, 25°C ve 35°C sıcaklıklarında; günde 8 saat,12 saat ve 16 saat ışıklandırma yapılarak çimlendirilmiştir. Ae.biuncialis, Ae.uniaristata, Ae.markgrafii düşük çimlenme değerlerine; Ae.peregrina, Ae.geniculata, Ae.speltoides ve Ae.comosa ise yüksek çimlenme değerlerine sahiptir. Düşük çimlenme değerine sahip taksonlarda çimlenmenin hızı ve değeri ışıklandırma süresi ve sıcaklıktan bağımsız iken, yüksek çimlenme değerine sahip taksonlarda ise sıcaklık ve ışıklandırma süresi ile arttığı görülmüştür. Aegilops taksonları, 25°Cfde günde 12 saat ışıklandırma yapılarak %0, %1, %2 ve %3'lük NaCl'lü ortamlarda da çimlendirilmiştir. Çimlenen tohumların epikotil ve kök boyları ölçülmüştür. Ae.unia.ris ta ta ve Ae.geniculata'nın kontrole göre az olmasına rağmen, %1, %2 ve %3 NaCl'lü ortamlarda iyi çimlenirken diğer taksonlardaartan NaCl derişimi cinlenmeyi engellemiştir. Ancak, Ae.comosa dışında kalan taksonlar 30.gün sonunda tuzlu koşullara kısmen uyum göstermişlerdir. Sonuç da Ae.comosa'nın İç Anadolu taksonu olmadığı kanıtlanmaktadır. Tuzlu ortamların su alınımını engelleyerek bitki metabolizmasını geriletmesi ve böylece kök ve gövde boyunun gelişimini engellemesi bu konuda genel bilinenler doğrultusunda olmuştur. Belirlenen Aegilops taksonlarının makro (N, P, K) ve mikro (Fe, Mn, Pb, Zn, Cu, Co) elementlerinin toprak ve bitkideki miktarı saptanmıştır. Sonuçlarımızın tümü, doğal bitki örtüsüne sahip bu toprakların mineral besin maddeleri açısından fakir olmalarına rağmen, deneme taksonlarımız bu ortamlarda mineralleri biriktirdiklerini göstermiştir. Makro ve mikro besin elementleri açısından diploitler, tetraploitlere; makro besin elementleri açısından da Ae.wn.iarista.ta ve Ae.comosa diğerlerine göre avantajlı görünümdedir. Ae.peregrina ise yoldan uzak açık alanlarda yayılış göstermesine rağmen, Pb indikatörü gibi Pb biriktirmekde ve Mn ile Zn açısından da ayrıcalıklı görünmektedir. Ayrıca, 72 istasyondan toplanan taksonların istasyonlarına göre 100 dane ağırlığı ölçülmüştür. Sonuçlar, ploidi derecesinin iriliğine bağlantılı olması gereğinin tersine davranış göstermiştir. En küçük danenin bir diploide (Ae.comosa) ; en iri danenin de bir diploide (Ae. speltoides) ait olduğu bulunmuştur. Bu taksonların 135 - 1400 m arasında yayılış göstermesi, 15°C - 35°C'lerde çimlenmeleri, ışıklandırmanın çimlenme bakımından önemli bir ekolojik amplitüde sahip oldukları inancını doğrulamaktadır. Tüm bu bulgular, bölgemizde yayılış gösteren Aegilops taksonlarının önemli taksonlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study 9 taxons of Aegilops were picked up from 72 localities in Middle Anatolia.Ae.comosa of these taxons is new f ör this region. Ae. triuncialis and Ae. cylindrica showed that they could be alternative food sources in terms of either their difference in height ör the excessiveness of the locality and their spread in the area where they are found. The seeds of these taxons were investigated by electrophoresis and it was seen that these 9 taxons which were defined taxonomically were different, suggesting a close taxon relationship between Ae.comosa & Ae.speltoides and Ae.uniaristata & Ae.markgrafii. The heat and photoperiod that the taxons of Aegilops adapted were investigated. For this reason, the seeds of these taxons found in 72 localities were germinated in temperatures of 15°C, 25°C and 35°C by lighting them 8 hours, 12 hours and 16 hours in a day.Ae.biuncialisf Ae.uniaristatar Ae.markgrafii had low germination values, Ae.peregrina, Ae.geniculata, Ae. speltoides and Ae.comosa had high germination values. While the speed and value of germination of the taxons which had low germination value were independent of the duration of lighting and heat, an increase was observed in the heat and duration of lighting of the taxons which had high germination value. The taxons of Aegilops were also germinated in the presence of NaCl of 0%,1%,2% and 3% at 25°C and lighting 12 hours in a day. The root and epicotil lengths of these germinated seeds were measured. While Ae.uniaristata and Ae.geniculata were low according to controls, they were germinated better in the environmets of 1%, 2% and 3% of NaCl, the concentrate of NaCl which increased in othervxx taxons prevented the germination. But, except Ae.comosa, the other taxons partly adapted themselves to salty conditions at the end of 30 days. According to this result, it was seen that Ae.comosa is not a taxon of Middle Anatolia. That salty conditions prevent the intake of water and the development of the root and stem of the plant confirmed the findings. The macro (N, P, K) and micro (Mn, Co, Cu, Fe, Pb, Zn) mineral nutritions in the amount of the species of Aegllops were found in the plant and soil. In terms of macro and micro mineral nutriations diploits are more advantegeous in comparison to tetraploits; and in term of macro mineral nutriations, Ae. unlarlstata and Ae.comosa are more advantegous in comparison to others. Although Ae.peregrlna spread in the fields far from the roads, it collected Pb like Pb indicator and it seemed to be different in terms of Mn and Zn. All these results showed that these sands having natural plant vegetation were poor in terms of minerals whereas our taxons saved minerals even in these conditions. Furthermore, weights of 100 seeds of the taxons that were picked up from 72 localities were found. The weights of seeds were against the rule that the degree of ploidi is related to size. It was found that the smallest seed belonged to a diploid {Ae.comosa) and the biggest seed belonged to a diploid (Ae. speltoldes) too. With the spread of these taxons in 135~ 1400 m, their germination in 15°C - 35°C, the absence of a difference in terms of lighting confirmed that they have a wide amplitude. All these results show that among the natural species in our regions the species Aegllops of are important species.