Çarlık Rusya'nın Sibirya'yı işgali
Tsarist Russia invaded Siberia
- Tez No: 674569
- Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sibirya ilk çağlardan beri insanlık tarihine ev sahipliği yapmış, üzerinde pek çok farklı kavmin yaşadığı, farklı kültürleri barındıran bir coğrafyadır. Türkler, Türk Kağanlıkları döneminde Sibirya'ya gelmeye başlamış, yerli kavimlerle etkileşim halinde burada varlıklarını sürdürmüşlerdir. Şüphesiz ki Rusların bölgeye gelmesiyle süregelen yapı bozulmuş, 16. yüzyılda Çarlık Rusya'nın Sibirya topraklarını işgale başlaması ile Sibirya'nın siyasi çerçevesi tamamen değişmiştir. Rusya, Sibirya'nın sahip olduğu kaynakları sömürmüş, Sibirya'dan elde ettikleriyle hazinesini zenginleştirmiş, ordusunu güçlendirmiş, otoritesini sağlamlaştırarak insan gücünü arttırmıştır. Bu sebeple Sibirya'nın Ruslar tarafından tamamen işgal edilmesi Rus tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aynı zamanda Sibirya toprakları uzun yıllardır Türk halklarının yaşadığı bir bölge, Türk kültürünün yayıldığı bir coğrafya olduğundan, hem Rus tarihi açısından hem de Rus tarihi açısından büyük öneme sahiptir.Bu çalışmada Sibirya'nın önemi ve Çarlık Rusya'nın Sibirya topraklarını işgalinin sebebi açıklanmaya çalışılmıştır. Çarlık Rusya'nın 16. ve 17. yüzyıllarda Sibirya'daki faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş ve Sibirya'da Rus işgali sonrası meydana getirilen siyasi, ekonomik ve toplumsal düzen gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Siberia has been home to human history since the early ages. Many different peoples and different cultures lived on it. Turks started to come to Siberia during the Turkish Khaganate period and lived in interaction with the locals. The arrival of the Russians in the region caused the disrupted ongoing system. The political condition of Siberia changed with the beginning of the occupation of Siberian lands by Tsarist Russia in the 16th century. Russia exploited the resources of Siberia, so that enriched russian treasure with what he obtained from Siberia, strengthened its army and increased its manpower. For this reason, the complete occupation of Siberia by the Russians is an important event in Russian history. At the same time, Siberia is a geography where Turkish peoples have lived for many years and Siberian Turkish culture has spread, that's why Both Russian history and Russian history are of great importance. In this work, attempted to explain the importance of Siberia and the reason for the occupation of Siberia by Tsarist Russia. Information was given about the activities of Tsarist Russia in Siberia in the 16th and 17th centuries and the political, economic and social system created after the Russian occupation in Siberia has been explained.