Kutanöz leishmaniasis şüpheli olgulardan leishmania parazitinin araştırılması
Investigation of leishmania parasity in suspected cases of cutanouse leishmaniasis
  1. Tez No: 674590
  2. Yazar: AYA ALSHEKISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Leishmania zorunlu hücre içi protozoondur. Leishmania türleri üç farklı hastalık formuna neden olabilmektedir. Bunlar, visseral leishmaniasis, kutanöz leishmaniasis ve mukozal leishmaniasistir. Kutanöz leishmaniasis hastalığın en sık görülen formudur. Bölgemizde genellikle kutanöz leishmeniasis görülmektedir. Hastalık, enfekte dişi kum sineğinin ısırmasıyla bulaşmaktadır. Kum sineğin ısırmasından bir kaç hafta ya da bir kaç ay sonra ısırma yerinde lezyon oluşmaktadır. Bu lezyon tedavi olmazsa bile iz bırakarak bir yıl içinde iyileşebilmektedir. Klinik olarak kutanöz leishmaniasis birçok hastalıkları taklit eder bu yüzden tanıyı doğrulamak için laburatuvar tanısı gerekmektedir. Laboratuvar tanısında Giemsa boyama yöntemi, NNN besiyerinde kültür ve Parazit DNA'sını araştırmak üzere PCR yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma Uygulama Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran kutanöz leishmaniasis şüpheli olgularda KL tanısında laboratuvarda kullanılan üç tanı yöntemleri uygulanarak leishmania'nin paraziti araştırılmsı, elde ettiğimiz sonuçlar karşılaştırılması ve vakaları epidemiyolojik yönünden değerlendirması amaçlandı. Kutanöz leishmaniasis şüpheli 16 hastanın, mikroskobik inceleme yapılmak üzere lezyonlarından kazıntı alındı. Giemsa boyama yöntemi ile hazırlanan preparatlar ışık mikroskobunda incelenerek parazitin amastigot formları araştırıldı. Yara bölgesinden aspirat alındı ve PCR yöntemi kullanrak parazitin DNA'sı araştırıldı. Elde edilen veriler incelenerek; çalışmaya katılan hastaların (8/16) %50'si erkek, (8/16) %50'si kadındır. Türk kökenli hastaların sayısı 6 (% 37,5) Suriye kökenli hastaların sayısı 10 (% 62,5) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan KL şüpheli hastaların otalama yaşı 28,31±24,73. Minimum hasta yaşı 1 ve maksimum yaşı ise 74'tür. Mikroskobik inceleme yönteminin kullanarak pozitif vakalarının sayısı 4/16 (%25), PCR yönteminin kullanarak pozitif vakaların sayısı ise 6/16 (%37.5) olarak tespit edilmiştir. PCR yönteminde pozitif sonucuna sahip olan 6 hastanın 5'i (%83.33) Suriye ve 1'i (%16.66) Türkiye vatandaşıdır.
Özet (Çeviri)
Leishmania is an obligate intracellular protozoon that can cause three different disease forms; visceral leishmaniasis, cutaneous leishmaniasis and mucosal leishmaniasis. Cutaneous leishmaniasis is the most common form of the disease and it is usually seen in our region. The disease is transmitted by the bite of an infected female sand fly, after the bite a lesion occurs at the bite site few weeks or months later. Even if this lesion is not treated, it can heal within a year with leaving a scar. Clinically, cutaneous leishmaniasis imitates many diseases, hence, laboratory diagnosis is required to confirm the diagnosis. For laboratory diagnosis, Giemsa staining method, culture in NNN medium and PCR method are used to investigate Parasite DNA. In this study, it was aimed to investigate the parasite of leishmania by applying three diagnostic methods used in the laboratory, and compare the results we obtained using these methods in addition to evaluate the cases in terms of epidemiology. In the suspected cases of cutaneous leishmaniasis who visited the Dermatology Policlinic of Mersin University Medical Faculty Health Research Practice Hospital. Samples were taken by scraping the lesions of 16 patients with suspected cutaneous leishmaniasis and the slides were prepared using Giemsa staining method. The slides were examined under the microscope light and the amastigote forms of the parasite were investigated. For PCR, aspirates were taken from the wound areas and DNA of the parasite was investigated using PCR method. By analysing the obtained data; 50% (8/16) Of the patients participated in the study were men and 50% (8/16) were women. Out of the 16 patients, 6 (37.5%) were Turkish and 10(62.5%) were Syrian. The minimum age of patients participated in this study is 1 and the maximum age is 74 years, while the average age of patients with suspected CL was 28.31 ± 24.73. The number of positive cases using the microscopic examination method is 4/16 (25%), and the number of positive cases using the PCR method is 6/16 (37.5%). Out of the 6 patients who had positive results using the PCR method 5/6 (83.33%) were Syrian and 1/6 (16.66%) was Turkish.