Eğimli kök kanallarında farklı döner alet sistemlerinin şekillendirme yeteneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of shaping ability of different rotary systems on curved canals
- Tez No: 674589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğimli alt çene birinci büyük azı dişlerinin meziyobukkal köklerinde dört farklı nikel titanyum döner alet sisteminin ve bu sistemlere ait farklı apikal uç boyutundaki eğelerin kök kanal şekillendirilmesi için kullanımından sonra kök kanallarında meydana gelen açısal ve hacimsel değişimin, transportasyon miktarının ve eğelerin şekillendirme sırasında merkezde kalma oranlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme (KIBT) yöntemi kullanarak belirlenmesidir. Eğimleri 20 ̊- 45 ̊ arasında değişen 60 adet alt çene birinci büyük azı dişinin meziyobukkal kök kanalları çalışma için seçildi. Dişler, 15 örnek içerecek şekilde 4 gruba ayrıldı. Şekillendirme öncesi kök kanal yapılarının belirlenmesi için örneklerden KIBT görüntüsü elde edildi. Elde edilen görüntüler Materalise Mimics programı kullanılarak kök kanallarının üç boyutlu modellemeleri yapıldı. Modellenen örneklerin başlangıç eğim açıları ve hacimleri belirlendi. Gruplar arasındaki dağılımın homojenitesi %5'lik anlamlılık düzeyinde tek yönlü varyans analizi ile kontrol edildi. Kök kanalları gruplara göre sırasıyla; ProTaper Next (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) ProTaper Gold (Dentsply, Tulsa Dental Specialties, USA), Revo-S (MicroMega, Besanc¸on, France) ve BioRace (FKG, La Chaux-de-Fonds, Switzerland) döner alet sistemleri kullanılarak 40 apikal uç boyutuna kadar şekillendirildi. Çalışma boyuna ulaşan her eğenin kullanımından sonra dişlerden KIBT görüntüsü elde edildi. Tüm KIBT görüntüleri Materalise Mimics programı kullanılarak analiz edildi ve elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırma için Duncan testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. İstatiksel anlamlılık düzeyi P0,05). Kullanılan eğelerin uç boyutları arttıkça kök kanal eğimlerinde görülen düzleşme miktarı ve kök kanallarından kaldırılan dentin hacmi artmaktadır. Eğimli kök kanallarında şekillendirme yapılırken enfekte kök kanalları gibi fazla genişletmenin gerekli olduğu durumlarda açısal düzleşmeden kaçınmak için Revo-S ve ProTaper Gold döner alet sistemleri tercih edilebilir
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to compare the effects of four different nickel-titanium rotary systems and the different size file's of these systems on canal curvature, volumetric changes, transportation and centring ratios of curved mesial root canals of mandibular molars with cone-beam computed tomographic (CBCT) imaging. Mesiobuccal root canals of 60 mandibular first molars with an angle of curvature ranging from 20°- 45° were chosen for this study. Samples were divided into 4 groups of 15 canals. CBCT was performed before instrumentation to determine the root canals' dentine volume and canal curvatures. Three-dimensional modelling of root canals were done using Materalise Mimics software based on CBCT images. The homogeneity of the groups according to the root canal curvature and dentine volume was checked through the analysis of one-way ANOVA with a signifiance level of P0,05). In conclusion, the straightening of root canals and the voulmetric changes in dentine were increased with the file size in all rotary systems that were evaluated in this study. The four different rotary systems and file sizes produced similar canal transportation and centring ratios during root canal preparation. When it is essential to enlarge the curved canals, Protaper Gold systems would be prefered for removing greater amounts of dentine and also respecting the canal curvature.