Kayseri Arkeoloji Müzesi'nde bulunan bronz figürinler
Bronze figurines in Kayseri Archeology Museum
  1. Tez No: 674616
  2. Yazar: ELİF EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tarihi çağlara isim olabilecek kadar, insanlık tarihinde öneme sahip olan madenler, teknolojik gelişmelerle paralel olarak gelişme gösterip, toplumların güçlenmelerinde ve uygarlaşmalarında çoğu kez belirleyici olmuştur. Antik Çağ'da da önemli bir konuma sahip olan bronz eserlerde kendi dönemleri için her açıdan rehber konumda olabilmektedirler. Tarihi süreç içinde bilinen en eski alaşımlardan olan bronz, Tunç Çağı'ndan günümüze kadar kullanılagelmektedir. Birçok alanda ya bulundukları gibi ya da işlenerek kullanılan madenler arasında bronz; altın, gümüş, bakır gibi diğer madenlere göre daha dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı tercih edilmiştir. Tez kapsamında Kayseri Arkeoloji Müzesi'ne çeşitli yollarla kazandırılan bronz eserlerden 17 adedi ele alınmıştır. Tipolojilerine göre sınıflandırma yaptığımız figürinler, ikonografileri ve analojileri yardımıyla detaylı şekilde araştırılarak tarihlendirilmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mines that are very important in human history and even were used to name historical ages, developed in parallel with technological developments and were often determinant in the empowerment and civilization of societies. Bronze works, which had an important place in the Ancient Age as well, have been able to guided their own periods in every aspect. Bronze, one of the oldest known alloys in the historical process, has been used from the Bronze Age until today. Among the mines that are used either as they are found or by processing in many areas, bronze has been preferred because it has a more durable structure than other metals such as gold, silver and copper. Within the scope of this study, 17 of the bronze works brought to Kayseri Archeology Museum through various ways have been discussed. Classifying according to their typologies, the figurines have been investigated in detail with the help of their iconographies and analogies and then dated.