Kalecik Karası üzüm çeşidine ait klonlarda farklı ürün yükü uygulamalarının gelişme verim ürün ve şarap kalitesi üzerine etkileri
Effect of different crop load treatment on development, yield and wine quality of Kalecik Karasi grape variety clones
- Tez No: 674630
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU, PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ankara (Kalecik) koşullarında yürütülen bu tez çalışmasında Kalecik Bağcılık Uygulama ve Araştırma İstasyonu'nda Kalecik Karası Klon Seleksiyon Bağı'nda bulunan 9, 10, 12, 13, 15, 16 ve 21 numaralı 7 adet klon materyal olarak kullanılmıştır. Klonlarda 3kg/omca ve 4,5 kg/omca olmak üzere iki farklı ürün yükü uygulaması gerçekleştirilerek bu iki ürün yükünün gelişme, ürün ve şarap kalitesine olan etkileri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre ürün yükündeki artışa paralel olarak genel olarak klonlarda verimde artış tespit edilmiş, ürün yükündeki artış ile gelişme, ürün ve şarap kalitesi yönünden klonlar çeşitlilik göstermiştir. 9 ve 16 numaralı klonlar kalite yönüyle ön plana çıkarken, 21 numaralı klon diğer klonlara göre düşük performans göstermiştir. Araştırma ayrıca üzüm dokuları ve şaraplarda toplam fenolik bileşiklerinin belirlenmesi yönüyle de önem taşımaktadır. Özellikle üzümde toplam fenol içeriğinin yüksek olması için genel olarak 10 ve 15 numaralı klonlarda düşük ürün yükü uygulamasının daha etkili olacağı belirlenmiştir. Ayrıca genel anlamda 9, 10 ve 15 numaralı klonlarda ürün yükü sınırlaması ile şarap kalite değerlerinde olumlu veriye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research study, 7 clones numbered 9, 10, 12, 13, 15, 16, and 21 grown in Kalecik Karası Clone Selection Vineyard in Kalecik Viticulture Application and Research Station (located in Ankara) were used as material. In the clones, two different crop loads, 3 kg/vine and 4,5kg/vine were applied and the effects of these two crop loads on development, product and wine quality were investigated. According to the data obtained, in parallel with the increase in the crop load, an increase in the yield was detected in the clones in general. However increase in the crop load have mixed effects for different clones on the product development and wine quality. While clones 9 and 16 stand out in terms of quality, clone number 21 showed a lower performance compared to other clones. The research is also important in determining the total phenolic compounds in grape tissues and wines. It was determined that the application of low crop load would be more effective in clones 10 and 15 to have high total phenol content, especially in grapes. Besides, positive data were obtained in wine quality values with crop load limitation in clones 9, 10, and 15 in general.