Mevcut kamu binalarının deprem açısından incelenmesi; Denizli Devlet Hastanesi
Examining of resisting public buildings for eartquake; Denizli State Hospital Buildings
  1. Tez No: 67464
  2. Yazar: TARIK DURSUN KARAİSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Deprem bölgelerinde yapılacak yapılara etkiyen yatay yükler yönetmeliklere uygun olarak alınmaktadır. 1939 Erzincan depremi ile gündeme gelen yönetmelik önemli aşamalardan geçerek günümüzdeki şeklini almıştır. Yönetmelikte önemli değişiklikler olurken, eski yönetmeliklere göre yapılmış olan yapılar kullanılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmada 1962 Deprem Yönetmeliği' ne göre projesi 1965-1967 yılları arasında hazırlanan ve 1970'li yılların başında inşaatı tamamlanarak hizmete açılan Denizli Devlet Hastanesi ele alınmıştır. 1962 Deprem Yönetmeliğine göre yapılan dokuz blok 12000 m2 kapalı alana sahiptir. 1975 Deprem yönetmeliğine göre 1980'li yıllarda yapılmış Kadın Doğum, Kardiyoloji binaları hizmet vermekte ve bir blokun inşaatı halen devam etmektedir. Her blok ayrı ayrı ele alınarak 1975 ve 1996 Deprem Yönetmeliği esaslarına göre çözülmüştür. Çözümlerden elde edilen sonuçlar ile projedeki uygulanan değerler tablolar halinde karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmada önemli düzeyde yetersizlikler tespit edilmiştir. Özellikle kirişlerde mesnet donatılan yetersiz çıkmıştır. Yapının kolonlarının oldukça zayıf olduğu belirlenmiştir. Binanın mevcut hali ile risk taşıdığı, bu hali ile orta şiddetli bir depremde bile ani göçme riskinin var olduğu ortaya konmuştur. Yapıda kullanım amacıda dikkate alınarak iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Yatay yük taşıyıcı sistem olarak betonarme perde elemanlar öngörülmüştür. Uygun yerlere yerleştirilen perdeler ile yapı yeniden çözülerek, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçta uygulanacak olan perde takviye sistemi binanın güvenli hale gelmesini sağlamıştır. Önerilen takviyenin binanın kullanımını aksatmadığı gibi önemli bir maliyette getirmediği ortaya konulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The horizontal forces influencing the buildings constructed in earthquake regions are considered in accordance with the applicable regulations. The regulation taken into consideration upon 1939 Erzincan Earthquake has taken its present form following considerable steps. While considerable amendments have been made to the Regulation, the buildings constructed in accordance with the old regulations are still in use. In this study, the building of Denizli State Hospital of which project was prepared between 1965 and 1967 years in accordance with 1962 Earthquake Regulation, and of which construction works were completed and taken into service in the beginning of 1970s was studied. Nine blocks which were built in accordance with 1962 Earthquake Regulation has 12000 m2 enclosed area. The buildings of Maternity, Cardiology constructed in 1980s in accordance with 1975 Earthquake Regulation are in service and the construction of one building is still in progress. Each block has been considered separately and has been studied in accordance with the basis of 1975 and 1996 Earthquake Regulations. The results obtained therefrom and the values applied in project are compared in tables. Upon the comparison considerably essential insufficiencies have been determined. Particularly it has been seen that there are insufficiencies in support reinforcement components in beams. It has also been determined that the corner pillars of the building are insufficient. It has been fixed that the building has great risks in the present situation, and that sudden demolishing risk exists in case of a medium earthquake. Improving works have been made upon taking into consideration of use purpose of the building. Reinforced concrete shear walls have been foreseen as horizontal load supporting system. The building has been resolved upon positioning shear walls to suitable locations, and the results obtained therefrom have been compared. Consequently the shear walls supporting system to be applied thereto will ensure safety of the building. It has been proved that the suggested supporting will not cause any problems for the utilisation of building as well as will not cause any considerable cost thereto.