Bazı 2-sübstitüe-4-(furan-2-ilmetil)-6-metilpiridazin-3(2h)-on türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on some 2-substituted-4-(furan-2-ylmethyl)-6-methylpyridazine-3(2h)-one derivatives
- Tez No: 674640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÜNSAL TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, 2-[5-(furan-2-ilmetil)-3-metil-6-oksopiridazin-1(6H)-il]-N-(aril)asetamit (5a-j) ve 4-(furan-2-ilmetil)-6-metil-2-[2-okso-2-(4-arilpiperazin-1-il)etil]piridazin-3(2H)-on (6a-f) olmak üzere, furan ve piridazin-3(2H)-on halkalarının hibridizasyon ürünü olan 16 yeni bileşik sentezlenmiş ve antimikobakteriyel aktiviteleri incelenmiştir. Bileşiklerin sentezinde başlangıç maddesi olarak kullanılan 4-(2-furilmetil)-6-metilpiridazin-3(2H)-on (2), 6-metil-4,5-dihidropiridazin-3(2H)-on (1) ve furfuralin potasyum hidroksit varlığında kondenzasyonu sonucu elde edilmiştir. Bileşik 2'nin, potasyum karbonat varlığında 2-kloro-N-arilasetamitler (3a-j) ve 2-kloro-1-(4-arilpiperazin-1-il)etanonlar (4a-f) ile reaksiyonları sonucu hedef bileşiklere (5a-j ve 6a-f) ulaşılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Hedef bileşiklerin M. tuberculosis H37Rv'ye karşı in vitro aktiviteleri Mikroplak Alamar Mavisi Deneyi (MABA) metodu kullanılarak incelenmiştir. M. tuberculosis'e karşı 50 µM MİK değeri ile 5e, 5g, 5i ve 6e serinin en aktif bileşikleri olarak bulunmuştur. Fenil grubuna klor sübstitüentinin gelmesi antimikobakteriyel aktiviteyi arttırmıştır. Ayrıca fenil (5a, MİK= 200 µM) ve piridin (5j, MİK= 200 µM) gibi küçük grupların yerine bifenil (5i, MİK= 50 µM) ve naftil (5h, MİK= 100 µM) gibi daha hacimli grupların gelmesi ile aktivitenin arttığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar, antitüberküler aktiviteye sahip piridazin-3(2H)-onların kazanılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 16 new compounds, 2-[5-(furan-2-ylmethyl)-3-methyl-6-oxopyridazin-1(6H)-yl]-N-(aryl)acetamide (5a-j) and 4-(furan-2-ylmethyl)-6-methyl-2-[2-oxo-2-(4-arylpiperazin-1-yl)ethyl]pyridazin-3(2H)-one (6a-f), which are hybridization products of pyridazine-3(2H)-one and furan rings were synthesized and their antimycobacterial activities were investigated. 4-(2-Furylmethyl)-6-methylpyridazin-3(2H)-one (2) which was used as starting material in the synthesis of compounds was obtained by condensation of 6-methyl-4,5-dihydropyridazine-3(2H)-one (1) and furfural in the presence of potassium hydroxide. The reaction of compound 2 with 2-chloro-N-arylacetamides (3a-j) and 2-chloro-1-(4-arylpiperazin-1-yl)ethanones (4a-f) in the presence of potassium carbonate gave the target compounds (5a-j and 6a-f). The chemical structures of the synthesized compounds were elucidated by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy and elemental analysis methods. In vitro activities of target compounds against M. tuberculosis H37Rv were investigated using the Microplate Alamar Blue Assay (MABA) method. Among the series, 5e, 5g, 5i and 6e were found to be the most active compounds with MIC of 50 µM against M. tuberculosis. The substitution of a chlorine (5e and 6e) at the phenyl ring increased antimycobacterial activity. On the other hand, the increased activity was observed by introducing larger groups such as biphenyl (5i, MIC = 50 µM) and naphthyl (5h, MIC= 100 µM) instead of smaller groups such as phenyl (5a, MIC= 200 µM) and pyridine (5j, MIC= 200 µM). These results showed that more studies are needed to gain pyridazin-3(2H)-ones with antitubercular activity.