Toplumsal anlamda geniş alanlara yayılmış dinlerin kadın algısı
Female perception of religions spread in large population of social reaction
  1. Tez No: 674654
  2. Yazar: ALPEREN GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Din, insanların kutsal olan bir varlığa bağlanma ve onunla ilişik olan inancın doğrultusunda ortaya konulan düşünce ve uygulamalarının bütünüdür. Din, insanların en önde gelen etkinlik alanlarındandır. Genellikle doğaüstü güçlerle ilişkili olmasından ötürü bu etkinlik alanının açıklanması da oldukça güçtür. Dini kurumlar, bireylerin kendi inandıkları kutsalları ile bağlantı kurma gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu iletişimi sağlarken de dua ve ibadet formlarını kullanmaktadırlar. Bireysel veya toplu olarak yapılan dini ritüeller, sosyal hayatın biçimlenmesinde de önemli yere sahiptir. Birey, bir kutsala tabi olurken belirli kuralları da kabul eder. Bu kurallar dinin ve kültürün belirlediği unsurlardan oluşur. Toplumun üzerinde yadsınamaz bir etkileyici güce sahip olan din kurumu, ekonomi, sanat, siyaset, eğitim, aile, sağlık ve hukuk sistemlerini de biçimlendirmiştir. Bahsi geçen tüm sistemler içerisinde en önemlilerinden olan aile ve ailenin de kurucu unsurlarından olan kadın da dinin etkileme sürecinden nasibini almıştır. Bu çalışmada da dünya üzerinde halen yaşayan ve nüfus bakımından önemli kitlelere sahip olan dinlerin toplumu oluşturan cinsiyet tabanlarından birisi olan kadını algılayışları analiz edilmek amaçlanmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmada, literatür taraması ve karşılaştırmalı yöntemle tarihsel süreç içerisinde kadına yönelik din temelli toplumsal algı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion is the whole of the thoughts and practices that people put forward in line with their devotion to a sacred being and their beliefs. Religion is one of the foremost areas of activity for people. It is also difficult to explain this field of activity as it is often associated with supernatural powers. Religious institutions meet the needs of individuals to connect with their saints they believe in. While providing this communication, they use prayer and worship forms. Religious rituals performed individually or collectively have an important place in shaping social life. While a person is subject to a blessing, he also accepts certain rules. These rules consist of elements determined by religion and culture. The religious institution, which has an undeniable impressive power over the society, has also shaped the economy, art, politics, education, family, health and legal systems. The family, one of the most important of all the systems mentioned, and the woman, who is one of the founding elements of the family, has also been affected by the influence of religion. In this study, it is aimed to analyze the perception of women, one of the gender bases that make up the society, of the religions that still live in the world and have an important population in terms of population. In this study, which consists of three main chapters, religion-based social perception towards women has been tried to be explained in the historical process with a literature review and comparative method.