Epilepsili hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin stres, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise on stress, fatigue and level of quality of life in with epilepsy patients
  1. Tez No: 674662
  2. Yazar: SERPİL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİFE YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırma, epilepsili hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin stres, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal-Metod: Araştırma Temmuz 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında, kontrol gruplu ön test son test yarı deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji polikliniğine kayıtlı hastalar oluşturdu. Örneklemini ise bu evrenden araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden 35 deney 40 kontrol olmak üzere toplam 75 epilepsi hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında ' Anket Formu', 'Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-14)', 'Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ)' ve 'Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31)' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann-whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanıldı. Bulgular: Kontrol ve deney grubundaki hastalara ait son test ASÖ-14 puan ortalamaları arasında önemli bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned experimentally to investigate the efficacy of progressive relaxation exercises in control of stress, fatigue and quality of life in epilepsy patients. Material and Methods: The research was conducted as a control group pre-test post-test quasi-experimental study between July 2019 and April 2020. The universe of the study consisted of patients enrolled in the neurology outpatient clinic of Atatürk University Health Research and Application Center. The sample consisted of 75 epilepsy patients in total, 35 experiments and 40 controls, who met the research criteria and accepted the study.“Questionnaire Form”,“Perceived Stress Scale (ASÖ-14)”,“Fatigue Severity Scale (YŞÖ)”and“Quality of Life in Epilepsy Scale (QOLIE-31)”were used to collect the data. In the evaluation of the data, arithmetic mean, standard deviation, percentage, chi square, t test for independent groups, t test for dependent groups, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used. Results: There was no significant difference between the post-test PSS-14 mean scores of the patients in the control and experimental groups (p> 0.05).