Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında PD-L1 ekspresyonu ve prognoz ile ilişkisi
PD-L1 expression in small cell and non-small cell lung carcinomas and its relationship with prognosis
- Tez No: 674663
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akciğer kanserleri dünya genelinde kanser nedenli ölümlerin başında gelmektedir ve sağ kalım oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle bu hasta gruplarında yeni tedavi yöntemleri arayışı önem taşımaktadır. İmmün kontrol noktalarını hedef alan ve immünoterapi olarak adlandırılan tedavi yöntemi kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Anti-PD-L1 ilaçlar bu tedavilerin başında gelmektedir. Tümör hücreleri, hücre yüzeylerinde bulunan PD-L1 ile T lenfositlerdeki PD-1 bölgesine bağlanır ve T lenfositleri inaktive eder. İnaktive olan T lenfositler tümör hücrelerini yok edemez. Anti-PD-L1 ilaçlar, immün hücreler üzerinde oluşan inaktiviteyi ortadan kaldırıp tümör hücrelerinin yok edilmesini sağlar. Günümüzde küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında (KHDAK) anti-PD-L1 ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. Az diferansiye nöroendokrin tümör olan küçük hücreli karsinomlarda (KHK), ileri evre hastalıkta, immünoterapi yeni bir tedavi seçeneğidir. Büyük hücreli nöroendokrin karsinomlar da (BHNEK), KHK gibi, akciğerin yüksek dereceli nöroendokrin tümörlerindendir. BHNEK grubunda tedavide kemoterapi (KT) yanı sıra hedefe yönelik tedaviler artan sıklıkta kullanılmaktadır. Çalışmamızda 117 KHDAK, 107 KHK ve 31 BHNEK olmak üzere toplam 255 olguda, tümör hücrelerinde ve immün hücrelerde PD-L1 ekspresyonu araştırılmıştır. PD-L1 ekspresyonu KHK'larda KHDAK'lara göre düşük oranda saptanmıştır. KHK ile BHNEK ve BHNEK ile KHDAK arasında PD-L1 ekspresyonu açısından anlamlı fark saptanmamıştır. KHK'larda tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyon yüzdesi düşük olmasına rağmen, immün hücrelerde PD-L1 ekspresyonu olan olgularda yaşam süresi anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Yine KHK'larda immün hücrelerdeki PD-L1 ekspresyon şiddeti ile korele olarak yaşam süresinin arttığı istatistiksel olarak gösterilmiştir. KHDAK ve BHNEK'larda PD-L1 ekspresyonu ile yaşam süresi arasında anlamlı fark saptanmamıştır. KHDAK'larda birçok çalışmada saptanan PD-L1 ekspresyonu ile sağ kalım arasındaki ilişki, olgularımızın yalnızca metastatik hastaları içermesi nedeniyle bu çalışmada görülmemiştir. Buna göre KHK'larda PD-L1 ekspresyonunun immün hücrelerde değerlendirilmesinin, olguların yaşam süreleri açısından bilgi vereceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lung cancers are the leading cancer-related deaths worldwide and their survival rates are very low. Therefore, it is important to search for new treatment methods in these patient groups. A treatment option that targets immune checkpoints and is called immunotherapy has been widely used in cancer treatment. Anti-PD-L1 drugs are most common immunotherapy regimenes. Tumor cells bind to PD-L1 on their cell surface and PD-1 region on T lymphocytes and inactivate them. Inactivated T lymphocytes cannot destroy tumor cells. Anti-PD-L1 drugs eliminate the inactivity on immune cells and ensure the destruction of tumor cells again. Today, anti-PD-L1 drugs are frequently used in non-small cell lung carcinomas (NSCLC). Immunotherapy is a new treatment option in extensive stage small cell carcinomas (SCLCs), which are poorly differentiated neuroendocrine tumors. Large cell neuroendocrine carcinoma (LCNEC) is in the high-grade neuroendocrine tumor group of the lung like SCLC. In addition to chemotherapy (CT) options, targeted therapies are increasingly used in LCNECs. In our study, we investigated PD-L1 expression in tumor and immune cells in a total of 255 cases, 117 NSCLC, 107 SCLC and 31 LCNEC. PD-L1 expression was detected lower in SCLC than NSCLCs. There was no significant difference in PD-L1 expression between LCNEC and NSCLC, and between LCNEC and SCLC. Although the rate of PD-L1 expression in tumor cells in SCCs is very low, survival was found to be significantly higher in cases with PD-L1 expression in immune cells. It was also found that as the severity of PD-L1 expression in immune cells increased in SCLCs, life expectancy increased significantly. There was no significant difference was found between PD-L1 expression and life expectancy in NSCLC and LCNEC. The relationship between PD-L1 expression and survival, which has been found in many studies in NSCLCs, was not seen in this study because of our cases consisted of metastatic patiens. Accordingly, it was thought that the evaluation of PD-L1 expression in immune cells in SCLCs would provide information in terms of life span of the cases.