Erişkin kangal ırkı köpeklerde doppler ekokardiyografi yöntemi ile intrakardiyak kan akış hızlarının referans değerlerinin saptanması
Determination of intracardiac flow rates and reference values of doppler echocardiography in adult kangal breed dogs
  1. Tez No: 674672
  2. Yazar: CAN KARAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekokardiyografik görüntüleme, kalbin yapısal ve fonksiyonel görünümünü incelemek, fizyolojik ve patolojik kan akış hızları ile akış yönünün tayini için kullanılan zararsız ve non-invaziv bir yöntemdir. Bu çalışma ile mevcut literatürde bulunmayan Kangal ırkı köpeklerde intrakardiyak transvalvular kan akış hızı ölçümlerinin doppler ekokardiyografik referans değerlerinin oluşturulması ve cinsiyet, canlı ağırlık, vücut yüzey alanı, kalp ritmi ve yaş gibi parametrelerin bu akış hızlarına etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesine kontrol amaçlı getirilen yaşları 1 ile 5 arasında değişen 35 erkek, 15 dişi toplam 50 adet sağlıklı kangal köpeği çalışmaya dahil edilmiştir. Muayeneler süresince köpeklere sedasyon veya anestezi uygulanmamıştır. Hayvanların genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi amacı ile anamnez bilgileri alınmış, hemogram, biyokimya, idrar tahlili ve elektrokardiyografik muayeneleri yapılmıştır. Doppler ekokardiyografik muayenede pulsed wave doppler yöntemi kullanılarak mitral kapak içe akış profili olan E ve A dalgalarının, triküspid kapak içe akış profili olan E ve A dalgalarının, aortik akışın ve pulmoner akışın grafikleri elde edilmiş ve maksimum velosite değerleri ölçülmüştür. Ayrıca mitral ve triküspid kapak E/A oranları hesaplanmıştır. Bazı ekokardiyografik parametreler ile cinsiyet, vücut yüzey alanı ve kalp ritmi arasında istatistiki olarak önemli bir etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Echocardiographic imaging is a harmless and non-invasive method used to examine the structural and functional appearance of the heart, and determine physiological and pathological blood flow velocities and flow direction. With this study, it was aimed to establish the doppler echocardiographic reference values of intracardiac transvalvular blood flow velocity measurements in Kangal dogs, which are not available in the current literatüre, and to reveal the effects of parameters such as gender, body weight, body surface area, heart rhythm anda ge on these flow rates. A total of 50 healthy Kangal dogs, 35 males and 15 females, aged between 1 and 5, which brought to Istanbul University-Cerrahpasa Faculty of Veterinary Medicine for routine examination were included in the study. Dogs were not sedated or anesthetized during the examinations. In order to evaluate the general health status of the animals, history information was taken, hemogram, biochemistry, urinalysis and electrocardiographic examinations were performed. In Doppler echocardiographic examination, graphs of E and A waves with mitral valve inflow profile, E and A waves with tricuspid valve inflow profile, aortic flow and pulmonary flow were obtained by using pulsed wave doppler method and maximum velocity values were measured. In addition, mitral and tricuspid valve E/A ratios were calculated. A statistically significant effect was found between some echocardiographic parameters and gender, body surface area, and heart rhythm.