Kardiyovasküler hastalığı bulunan ve hastaneye yatışı yapılan hastaların ilaç profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the drug profiles of patients with cardiovascular disease and admitted to the hospital
  1. Tez No: 674678
  2. Yazar: FATMA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda, herhangi bir endikasyon nedeni ile kardiyoloji servisine yatışı yapılan hastaların hastanede yatış süresi boyunca kullandıkları ilaçların değerlendirilmesi ve olası medikasyon hatalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 25 Aralık 2020-25 Nisan 2021 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin kardiyoloji servisine en az 2 gün yatışı yapılan ve ek kronik hastalığı bulunan 110 hasta dahil edilmiştir. Hastaya ait demografik bilgiler, klinik bilgiler, yatış sürecinde kullandıkları ilaç bilgileri ve biyokimyasal test sonuçları hasta dosyalarından elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların %59,1'i erkektir. Hastaların %50'si 61-64 yaş aralığında ve ortalama hastanede kalış süresi 5.2 olarak saptanmıştır. Hastaların klinik yatışları sırasında aldıkları tanılar incelenmiştir. Buna göre akut koroner sendrom (%33,6) ve kalp yetmezliği (%18,2) en fazla yatış nedeni olarak tespit edilmiştir. Ayrıca hastaların %90'ında hipertansiyon bulunmaktadır. Hastalara toplam 1061 ilaç reçete edilmiştir ve en fazla reçetelenen ilaç/ilaç grupları beta-blokörler, proton pompa inhibitörleri, antiplatelet ajanlardır. MAI puanına göre ortalama puan 9,89'dur ve 480 tane ilaç 9 puan almıştır. Medscape veri tabanında taranan ilaçlar arasında %76,3'ü orta dereceli olan toplam 1024 ilaç etkileşimi tespit edilmiştir. Etkileşimlerde en sık yer alan ilaçlar ise asetilsalisik asit ve beta-blokörlerdir. STOPP/START kriterlerinde değerlendirilen 42 hastada toplam 89 kriter uyumsuzluğu (STOPP: 40, START: 49) tespit edilmiştir. Kalp ve damar hastalıkları toplumda sıklıkla rastlanan hastalıklar olması ve çoklu ilaç kullanımı gerektirmesi nedeniyle kullanılan ilaçların diğer ilaçlarla etkileşme olasılığı bulunmaktadır. Ek kronik hastalık varlığında ilaç sayısının artması ile etkileşme olasılığı daha da artmaktadır. Bu nedenle çoklu ilaç kullanan hastalarda kullanılan ilaçlar arasındaki etkileşme riski değerlendirilmeli ve hastaların olası yan etkiler nedeniyle takipleri planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the drugs used during the hospitalization period of the patients admitted to the cardiology service for any indication and to determine possible medication errors. 110 patients with additional chronic diseases who were hospitalized in the cardiology service of a state hospital for at least 2 days between 25 December 2020 and 25 April 2021 were included in the study. Patient's demographic information, clinical information, drug information used during hospitalization and biochemical test results were obtained from patient files. 59,1% of the patients included in the study were male. 50% of the patients were in the 61-64 age range and the mean hospital stay was 5.2. The diagnoses of the patients during their clinical hospitalization were examined. Accordingly, acute coronary syndrome (33,6%) and heart failure (18,2%) were found to be the most common reasons for hospitalization. In addition, 90% of patients have hypertension. A total of 1061 drugs were prescribed to patients, and the most prescribed drug/drug groups are beta-blockers, proton pump inhibitors, and antiplatelet agents. The mean score according to the MAI score was 9,89, and 480 drugs scored 9. A total of 1024 drug interactions, 76,3% of which were moderate, were detected among the drugs scanned in the Medscape database. The drugs most frequently involved in interactions are Acetylsalicylic acid and Beta-blockers. A total of 89 mismatches of criteria (STOPP: 40, START: 49) were detected in 42 patients evaluated in the STOPP/START criteria. There is a possibility that drugs used in cardiovascular diseases may interact with other drugs. In the presence of additional chronic diseases, the possibility of interaction increases with the increase in the number of drugs. For this reason, the risk of interaction between drugs used in patients using multiple drugs should be evaluated and the follow-up of patients should be planned due to possible side effects.