Enerji yönetimi ve kojenerasyon
  1. Tez No: 67468
  2. Yazar: UFUK ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Günümüzde, endüstri sektöründe elektrik gücüne ve buhar enerjisine olan talep giderek artmaktadır. Fakat birincil enerji kaynaklan (kömür, petrol, doğal gaz vb.) ise sınırlıdır. Bu yüzden, enerjinin verimli kullanımı ve optimum yönetimi endüstri sektöründe oldukça önemlidir. Bu çalışmada, endüstri sektöründe kojenerasyon sisteminin ve optimum enerji yönetiminin nasıl uygulanması gerektiği geniş şekilde incelenmekte ve açıklanmaktadır. Bunlara ek olarak, böyle bir sistemin Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil sektörüne uygulanması sunulmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, uygun enerji yönetiminin bu sektördeki enerji problemlerini çözmek için iyi bir yöntem olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, tekstil sektöründe değerlendirilemeyen atık ısının miktarı düşünüldüğünde, kojenerasyon uygulaması elektrik üretimive enerji tasarrufu sağlayan bir sistem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today,demands for electric power and steam is increasing rapidly in industrial sector.But,primary energy sources(coal,oil,naturaI gas,etc.)are limitted.So,manegement and efFiecient utilization of energy is very important in this sector. In this study, it is examined intensively and explained how to make the application of optimal energy manegement and cogeneration system in industrial sector. In addition to this,the application of energy mangement and cogeneration system that can be applied to the textile sector in Denizli organized industrial area,are presented. In conclusion,this study shows that optimal energy management is a rational way of solving the energy problems of this sector. However,if the amount of waste heat that can't be evaluated is considered, it is obvious to see that cogeneration application is a system which provides electricity generation and energy saving.