Yoğun bakım hemşirelerinde aleksitimi ve bakım tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of alexithymia and care attitude in intensive care nurses
- Tez No: 674686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırma yoğun bakım hemşirelerinde aleksitimi ve bakım tutumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, 1 Temmuz – 1 Aralık 2020 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan tüm yoğun bakım hemşireleri oluşturmuştur (N=210). Belirtilen tarihler arasında araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 195 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve Hemşirelerde Bakım Verici Rollere İlişkin Tutum Ölçeği (HBRTÖ) kullanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra ilişkisel çıkarımlarda Spearman Korelasyon analizi, iç geçerlilikte Cronbach α kat sayısı, verilerin normallik dağılımında Kurtosis ve Skewness kat sayıları uygulanmıştır. Bulgular: Yoğun bakım hemşirelerinin Toronto Aleksitimi Ölçeği toplam puan ortalaması 50.15±8.83 bulunmuştur. Ayrıca Aleksitimi Ölçeği kesme noktasına göre hemşirelerin %15.9'unda aleksitimi belirlenmiştir. Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması ise 62.38±10.69 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate alexithymia and care attitude in intensive care nurses. Materials and Methods: The universe of the study was composed of all intensive care nurses working in Erzurum Regional Training and Research Hospital between 1 July- 1 December 2020 (N = 210). The sample of the study consisted of 195 nurses who met the criteria of being included in the study and accepted to participate in the study voluntarily between the specified dates. Sociodemographic Data Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Attitude Scale for Nurses in Caregiving Roles (ASNCR) were used in the study. The data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. In the analysis of the data, in addition to numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, Spearman Correlation analysis in relational inferences, Cronbach α coefficient in internal validity, Kurtosis and Skewness coefficients in the distribution of normality of the data were used. Results: The total score average of the Toronto Alexithymia Scale of the intensive care nurses was 50.15 ± 8.83. In addition, alexithymia was determined in 15.9% of the nurses according to the cut-off point of the Alexithymia Scale. The total mean score of the Attitude Scale for Nurses in Caregiving Roles was 62.38 ± 10.69.