Neoliberal dönemde cezalandırmanın değişen amacı ve faile bakış açısı
Changing purpose of the punishment and perspective to the criminal in the neoliberal era
  1. Tez No: 674696
  2. Yazar: BEYZANUR BARUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Suç teşkil eden bir fiil karşısında bu fiilin failine uygulanan ceza yaptırımının hem uygulanma biçimi hem de uygulanma amacı tarihsel dönemlere göre farklılıklar göstermiştir. Nihayetinde devletin ideolojik araçlarından biri olan cezalandırmanın şeklinin ve amacının izlediği bu seyir, modern devletin doğuşu ve geçirdiği sosyoekonomik değişimlerle oldukça bağlantılıdır. Buradan hareketle tez kapsamında, merkez kapitalist ülkelerde Keynesyen refah devleti ve neoliberal devlet dönemleri arasındaki toplumsal yapı ve hakim cezalandırma anlayışının karşılaştırması yapılacak, dönemlerin sosyoekonomik özelliklerinin cezanın amacına nasıl etki ettiği ele alınacak, son olarak yaşanan değişimin ülkemiz bazında ne derece benzerlikler taşıdığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the face of a criminal act, both the way of application and the purpose of the penal sanction imposed on the perpetrator of this act differed according to historical periods. Ultimately, this course followed by the form and purpose of punishment, which is one of the ideological tools of the state, is highly connected with the emergence of the modern state and the socio-economic changes it has undergone. From this point of view, within the scope of the thesis, the comparison of the social structure and the dominant punishment understanding between the Keynesian welfare state and neoliberal state periods in the central capitalist countries will be made, how the socio-economic characteristics of the periods affect the purpose of punishment will be discussed, and finally, the similarity of the change experienced in our country will be discussed.