Prostat kanseri kök hücrelerinde zoledronik asit tedavisinin hücre adezyon moleküllerine etkisi
Effect of zoledronic acid treatment on cell adhesion molecules on prostate cancer stem cells
- Tez No: 674706
 - Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prostat kanserinin tanı ve tedavisine yönelik birçok alanda çok fazla ilerleme sağlanabilmesine rağmen hastalık asgaride bazı vakalar için ölümcül olma niteliğini sürdürmektedir. Hastaların ölümden kurtulması için atılan her adım hedefe yaklaşmamızı sağlayabilse de sonuca ulaşmak için alınması gereken yol halen vardır. Kök hücrelerin varlığının saptanmasıyla birlikte insan sağlığı için önemi ve tedavide nasıl kullanılacağına yönelik çalışmalar da başladı. Kanser kök hücresi kavramı ve gerçeği farklı bir olgudur. Vücut hücrelerinden farklı özellikleri olsa da kanser kök hücrelerinin temel biyolojik kurallara belirli oranda sahip olduğu mutlaka aklıda tutulmalıdır. Bu bakışla, kanser kök hücrelerinin metastaz yapan, tedavi sonrası nükse yol açabilen veya tedaviye direnç geliştiren hücrelere kaynak olması şaşırtıcı değildir. Kanser tedavilerinde başarının elde edilmesine böylesine çok noktada engel olan bir hücre çeşidinin saptanması ve yok edilmesine yönelik tedavilerin planlanmaya başlanması ise çok doğaldır. Tez çalışmasında amaç; prostat kanseri kök hücrelerinin zoledronik asit ile tedavisinin metastaz geliştirme sürecinde önemli rolü olan adezyon moleküllerine etkisinin belirlenmesidir. Zoledronik asit tedavisi DU145 prostat kanser hücreleri arasındaki kanser kök hücrelerine uygulandı. Akım sitometrisi ile elde edilen sonuçlar, önemli kanser kök hücresi yüzey belirteci olan CD44 hücre yoğunluğunda zoledronik asit tedavisi ile önemli düşüşler olduğunu gösterdi. ZOL uygulaması CD44, ITGB1, CD29, LAMB1, LAMB3, LAMC1, SPP1, TGFB1, TGFB1, TIMP2, ADAMTS1, ITGB5 adezyon genlerinde önemli değişimlere yol açtı. En belirgin değişim SPP1'de saptandı. İn vitro ortamda zoledronik asidin kanser kök hücresi adezyon molekülleri üzerine baskılayıcı etki yaratması klinik kullanımda prostat kanseri tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although much progress can be achieved in many areas for the diagnosis and treatment of prostate cancer, the disease remains fatal for some cases. Every step taken to get rid of death can help us to approach the goal, but there is still a way to achieve the outcome. With the detection of the presence of stem cells, studies on its importance for human health and how it can be used in treatment have started. Cancer stem cell concept and reality is a different phenomenon. It should be kept in mind that cancer stem cells possess a certain proportion of basic biological rules, although they have different features than body cells. From this perspective, it is not surprising that cancer stem cells are the source of cells that metastasize, which may lead to post-treatment relapse or develop resistance to treatment. Cancer stem cells impede the success of treatments. Therefore, it is natural to start planning treatments for its eradication. The aim of the thesis; to determine the effect of treatment of prostate cancer stem cells with zoledronic acid on adhesion molecules which play an important role in the development of metastasis. Zoledronic acid treatment was applied to cancer stem cells which obtained from through DU145 prostate cancer cells. It was determined the significant decreases in CD44 cell density, which is important cancer stem cell surface marker, with zoledronic acid treatment by flow cytometry. Zoledronic acid treatment was caused to significant changes in the adhesion genes CD44, ITGB1, CD29, LAMB1, LAMB3, LAMC1, SPP1, TGFB1, TGFB1, TIMP2, ADAMTS1, ITGB5. The most significant change was detected in SPP1. The suppressive effect of zoledronic acid on cancer stem cell adhesion molecules in vitro shows that it can be used in the treatment of prostate cancer in clinical use.