Ekstraoral implantlarda yeni anti-manyetik dayanak tasarımının tutuculuğa etkisinin in-vitro incelenmesi
In-vitro investigation of the effect of A new anti-magnetic abutment design on the retention in extraoral implants
- Tez No: 674705
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR ERSU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mıknatıs ataçmanlar, maksillofasiyal protezlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mıknatıs tutucuların pek çok avantajının yanı sıra, manyetik dayanakların, manyetik rezonans görüntülemede (MRG) çıkarılmasının gerekliliği ve hücreler üzerindeki olumsuz etkileri gibi dezavantajları da vardır. Bu in-vitro çalışmanın amacı, rutinde kullanılan manyetik dayanaklara alternatif olarak geliştirilmiş yeni tip anti-manyetik dayanak tasarımların tutuculuğunu değerlendirmektir. Bu amaçla Ti6Al4V alaşımından üretilen yeni tip anti-manyetik dayanakların, güncel kullanımda olan ekstraoral implantlara göre, tutuculukları karşılaştırılmıştır. Çalışmada 4 grup belirlenmiştir ve her gruptan 10'ar örnek hazırlanmıştır. 1. grup geleneksel manyetik sistem (GMS-kontrol grubu), 2. grup bu geleneksel manyetik sistemin 100°C'de ısıtılmış hali (IGMS), 3. grup anti-manyetik dayanak tip 1 sistemi (AMS1) ve 4. grup da tip 2 sistemidir (AMS2). Örnekler, test sistemi hazırlandıktan sonra sırasıyla test sistemine yerleştirilmiştir. 0, 120, 360, 720, 1440. döngülerdeki tutuculuk kuvvetleri ölçülmüştür. Tutuculuk değerleri 1440 döngü sonucunda sırası ile GMS: 3,39 N, IGMS: 3,38 N, AMS1: 8,83 N, AMS2: 8,75 N olarak ölçülmüştür. Sonuçların değerlendirilmesi ve farklı dayanak-ataçman sistemlerinin çıkarma kuvvetlerinin karşılaştırılmasında Two way ANOVA repeated measures kullanılmıştır. AMS grupları kendi içinde ve GMS grupları kendi içinde benzer sonuçlar göstermiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Magnet attachments are widely used in maxillofacial prostheses. In addition to many advantages of magnet attachments, there are also disadvantages such as the need to remove the magnetic abutments during the magnetic resonance imaging (MRI) and their negative effects on cells. This in-vitro study aims to evaluate the retention of new types of anti-magnetic abutment designs developed as an alternative to routinely used magnetic abutments. For this purpose, the retention of the new type of anti-magnetic abutments produced from Ti6Al4V alloy were compared to the extraoral implants currently in use. 4 groups were determined in the study and 10 samples were prepared for each group. 1st group is conventional magnetic system (GMS-control group), 2nd group conventional magnetic system heated at 100 ° C (IGMS), 3rd group anti-magnetic abutment type 1 system (AMS1) and 4th group anti-magnetic abutment type 2 system (AMS2). The samples were placed in the test system, after the test system was prepared. The dislodging forces were measured at cycles 0, 120, 360, 720, 1440. The retention values were measured as GMS: 3.39 N, IGMS: 3.38 N, AMS1: 8.83 N, AMS2: 8.75 N at the end of 1440 cycles, respectively. Two way ANOVA repeated measures were used to evaluate the results and compare the extraction forces of different abutment-attachment systems. AMS groups and GMS groups showed similar results within themselves (p> 0.05).