Servikal manipülasyonda omuz açısı ile kuvvet zaman ilişkisinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the relati̇onshi̇p between shoulder angle and force ti̇me i̇n cervi̇cal mani̇pulati̇on
  1. Tez No: 674707
  2. Yazar: EZGİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmamızın amacı, servikal manipülasyon yapan 17 uygulayıcının (9 Kadın 8 Erkek), manipülasyonun yapılacağı mankene göre konumu dolayısıyla oluşan omuz açısının manipülasyon kuvvetine, hızının etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Kayropraktik yüksek lisans mezunu, Kayropraktik doktoru ya da en az Kayropraktik yüksek lisans 2. Sınıf öğrencileri dahil edilmiştir. Uygulama esnasında uygulayıcıların cansız mankene göre pozisyonları değiştirilerek, 0°, 45° ve 90° yer açısında omuz açısı sırası ile 90°, 45° ve 0° olacak şekilde (n:8 Erkek, 9 Kadın) uygulama yaptırılmıştır. Ölçümler sırasında cansız bir mankenin servikal bölgesine Microfet 2 wifi dinamo metresi ve cihazın uygulama programı, Microfet 2 Clinical by Hoggan Health Industries, bilgisayara yüklenerek ölçümler kayıt altına alınmıştır. Mankenin bulunduğu masanın konumu sabitlendikten sonra açı ölçer ile 0°, 45° ve 90° yere işaretlenmiştir. Manipülasyon için pozisyon aldıklarında analog gonyometre ile humerus ile midaksiller hat arasındaki açı ölçülmüş ve kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of the manipulation force and speed of the shoulder angle, which is undesired, on the mannequin to which manipulation will be performed on 17 practitioners (9 women, 8 men) performing cervical manipulation. Our study included chiropractic master's degree, chiropractic doctor or at least chiropractic master's 2nd grade students. During the measurements, the cervical or Microfet 2 wi-fi dynamo meter of a lifeless mannequin and the application program Microfet 2 Clinical by Hoggan Health Industries were loaded and the measurements were recorded. After fixing in the position of the table where the mannequin is located, it was marked on the floor 0 °, 45° and 90° with the goniometer. During the application, the angle between the humerus and midacillary line was changed according to lifeless mannequen, the shoulder angle was at 90°, 45° ve and 0°, respectively 0°,45° and 90° (n: 8 Male, 9 Female).