Denizli'deki bazı pamuk dokuma fabrikalarının atıksularının yönetimi
- Tez No: 67471
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
V ÖZET Endüstriyel alanlardaki gelişmelerin insan oğluna sağladığı avantajları göz ardı etmek mümkün değildir. Birçok ihtiyacımıza cevap veren endüstri kuruluşlarının oluşturdukları gaz, sıvı ve katı atıklarının çevreyi olumsuz şekilde etkilediği de bir gerçektir. Bu çalışma kapsamında; ülkemizin özellikle tekstil sanayi konusunda önde gelen illeri arasında yer alan Denizli'deki, bazı tekstil fabrikaları incelenmiştir. Çoğunlukla pamuklu tekstil üretiminin yapıldığı bu fabrikalarda su kullanımı ve oluşturdukları atıksuların özellikleri üzerinde durulmuştur. Yedi fabrikanın üretim verilerinden yola çıkılarak, atıksu debileri hesaplanmıştır. Bu bağlamda, fabrikaların atıksularını arıtması için ortaklaşa yaptırmayı düşündükleri arıtma tesisinin hesap debisi belirlenmiştir. Laboratuvar çalışmalarının ışığında, atıksu karakterine en uygun arıtma tekniğinin seçimi sağlanmıştır. Bir çevre mühendisi gözüyle; proses suyunun şartlanmasından, atıksuların en aza indirilmesine, hatta geri kazanılmasına kadar her konu üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Böylece, pamuklu tekstil için en uygun olan arıtma tesisinin, inşaat aşamasından ekipman montajına kadar bütün aşamaları yerinde incelenmiş olup, tezin kapsamında yansıtılmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında, bu sanayi dalının üretim aşamasından, oluşturduğu atıksularının yönetimi aşamasına kadar karşılaşılan sorunlar ve kişisel önerilerime yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is not possible to ignore the advantages that humanity has acquired through industrial development. On the other hand, the detrimental impacts of gaseous, liquid and solid wastes generated during industrial processes on public health and environment are evident. Within this context, a number of textile factories in Denizli, one of the most productive cities throughout the country regarding this industry, were analyzed in this study, concentrating on the water consumption and wastewater characteristics of these textile factories at which the main production was based on cotton fabric. Wastewater overflow rates of seven sites were estimated according to their production data. Consequently, the design overflow rate of a treatment plant, planned to be constructed for the combined use of these seven factories, was set. The most appropriate treatment technology was selected based on the wastewater characteristics determined via laboratory studies. From an environmental engineering perspective, several options, including conditioning the process water, minimizing wastewater quantity, and even recycling, and reuse, were considered. This thesis mainly consist of the in situ investigation of the most appropriate treatment plant for cotton textile production, from the beginning of the construction till assembling and setting of the equipment at the site. The problems encountered throughout this process -from production level to management of the wastewaters generated- and the solutions to these problems were summarized in the 'Conclusion' section.