Endüstriyel tesislerde atık ısıları değerlendirme yöntemleri
The Utilization methods of waste heat in industrial foundations
  1. Tez No: 67472
  2. Yazar: YILMAZ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-VII- OZET Bu çalışmada, enerji ve enerjinin önemine ayrıntılı bir şekilde deyinilmiştir. Enerji yönetiminin ve planlamasının nasıl olacağı ve değişik endüstriyel proseslerden atılan atık ısıların değerlendirilmesi yöntemleri incelenmiştir. Uzun dönemde ekonomik gelişim politikasına mümkün olduğunca herhangi bir etkide bulunmayacak şekilde enerji talebindeki artışın nasıl azaltılacağı ve verimli enerji kullanımının nasıl sağlanacağı ele alınmıştır. Ayrıca kojenerasyon sistemlerinin çeşitli alanlardaki uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmayı dört bölümde incelemeye çalıştım. Çalışmanın birinci bölümünde enerji ve enerjinin önemiyle birlikte sanayide enerji planlaması konularına deyinilmiştir. Daha sonra enerji tasarrufu ve enerji planlaması konulan incelenmiş olup, son olarak da enerji kayıplarının önlenmesine yönelik önlemlere ve atık ısıların geri kazanımı anlatılmıştır. Ayrıca atak ısıların geri kazanımı başlığı altında da kojenerasyon ve kojenerasyonda atık ısı konusunda ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT In this study, energy and the importance of the energy is completely mentioned. It is explained how to make energy management, planning and the utilisation ways of the heat recovery that goes out from industrial process. In fact, for long periods everyone has to know how to provide profitable energy usage and it is tried to be described in this report. In addition, the applications of the co-generation systems for different processes are explained. I have tried to explain this study in four sections. In the first section; energy, importance of the energy in industry and energy planning is mentioned. Afterwards, energy possession and energy programming is explained and at the end., the ways of prevention of the energy loss and heat recovery system is dçscribed. In addition, by the name of heat recovery system, co-generation and the importance of heat recovery in co-generation systems are explained to with derails.