An evaluation on adoption factors of spatial decision support systems in planning
Planlamada mekansal karar destek sistemlerinin benimsenmesine yönelik faktörler üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 674722
  2. Yazar: ŞEYMA ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşme ile birlikte devam eden üretim ve tüketim yapısındaki değişimler sürekli artan karbon dioksit emisyonuna ve çevresel sorunlara sebep olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi konular gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Artan karbon emisyonu ile birlikte oluşan çevresel sorunların yanı sıra, ekonomik kayıplar ve hava kirliliği sonucunda insan sağlığını tehdit eden sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Günümüzde bu tür çevresel sorunların yıkıcı etkilerini azaltmak adına yeni modeller ve yaklaşımlar gelişmektedir. Bu bağlamda düşük karbon ekonomi modeli çağımızın kalkınma modeli olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, bilgi teknolojilerindeki gelişmeler planlama alanında yeni yöntemlerin ortaya çıkmasına öncülük etmektedir. Bu bağlamda, en önemli gelişmelerden biri coğrafi bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerdir. Planlama çok paydaşlı ve birçok belirsizliği barındıran geleceğe yönelik karmaşık bir karar verme sürecidir. Küreselleşme, kentlerdeki hızlı nüfus artışı, kentler ve bölgeler arasındaki karşılıklı bağımlılıkların ve bilgi akışının artması bu karmaşıklığı artırmaktadır. Bu kapsamda entegre bilgisayar tabanlı sistemler olarak bilinen mekânsal karar destek sistemleri belirsizliklere daha iyi yanıt veren plan ve projelerin geliştirilmesine imkan sunarak daha etkin karar verme süreçlerine ulaşılmasında ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, mekânsal karar destek sistemlerinin stratejik karar verme süreçlerinde planlama kurumları tarafından benimsenmesini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu kapsamda, ODTÜ-Yapılı Çevre ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (YTM-Matpum) tarafından yürütülmüş 'GAP Bölgesi'nde Karbon Emisyonları için Mekânsal Karar Destek Sistemi Yazılımı Geliştirilmesi' Projesi değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, projenin temel çıktısı olan Karbon Salım Atlası ve Uzman Sistemi (KAUS) yazılımının gelecekte GAP Bölgesi'nde bu yazılımı kullanabilecek potansiyel kullanıcılar arasında bulunan büyükşehir belediyeleri ve kalkınma ajanslarında benimsenmesini etkileyebilecek faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in production and consumption patterns as a result of globalization are leading to ever-increasing carbon dioxide emissions and environmental problems. As a result of this situation, climate change and global warming are getting more and more important. In addition to the environmental problems that are associated with increased carbon emissions, economic losses and human health threats are emerging. Today new models and approaches are being developed to reduce the destructive effects of such environmental problems. In this context, the low-carbon economy model is seen as today's world's new development model. Besides, developments in information technologies is leading the emergence of new methods in planning. In this context, one of the most important developments is the advancements in geographic information technologies. Planning is a future-oriented complex decision-making process including many stakeholders and uncertainties. Globalization, rapid population growth in cities, increased interdependencies and information flow between cities and regions increase this complexity. In this context, spatial decision support systems (SDSS) as integrated computer-based systems, come to the fore in achieving more effective decision-making processes by allowing the development of plans and projects that respond better to uncertainties. The main purpose of this study is to determine the factors affecting the adoption of SDSS by planning institutions in strategic decision-making processes. In this context, 'Spatial Decision Support System Software Development for Carbon Emissions in GAP Region' Project conducted by METU-Research and Implementation Center (RICBED) was evaluated. Accordingly, the factors that may affect the adoption of the 'Carbon Emission Atlas and Expert System (KAUS)' SDSS, the main output of the project, in the metropolitan municipalities and development agencies which are among the potential users of this software in the GAP Region in the future, was examined.