18-65 yaş aralığındaki bireylerin obezite farkındalık durumları ve obezite risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of obesity awareness and obesity risks of individuals between 18-65 years
  1. Tez No: 674729
  2. Yazar: KÜBRA ŞENGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Obezite, son yıllarda giderek artan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite farkındalığı, insanların beslenme ile ilgili duyarlılıkları, obezitenin neden olduğu hastalıklar kendilerinin hangi düzeyde olduklarının bilincinde olmalarıdır. Bu çalışmada çalışmada, katılımcıların obeziteye ilişkin farkındalığını ölçmek amaçlanmıştır. Kesitsel olarak planlanan bu çalışmanın evreni, İstanbul İli Bahçelievler İstanbul Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Merkezi (İSADEM) kuruma gelen 18-65 yaş aralığındaki 2000 yetişkin bireydir. Çalışmanın örneklemi ise, evrenden rastgele örnekleme yoluyla seçilmiş 342 gönüllü kişiden oluşmaktadır. Çalışma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS), Windows için sürüm 25.0 bilgisayar paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Obezite farkındalık alt boyutundan alınan puanlar katılımcıların VKİ gruplarına göre karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yapılan ileri analizlerde farkın Vücut Kütle İndeksi normal olan katılımcıların diğer gruplardan, pre-obez olan grubun ise obez gruplardan daha fazla; 3. derece obez olan katılımcıların ise tüm gruplardan düşük puan almasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Vücut Kütle İndeksi normal olan kişilerin diğer gruplara göre obezite farkındalığı fazla, 3. derece obez grupta yer alan kişilerin ise obezite farkındalığı diğer gruplara göre düşüktür. Araştırma kapsamında katılımcıların obezite farkındalığı konusundaki genel eğilimine bakıldığında eğitim durumu yüksek olanların, çalışanların, ilaç kullanmayanların, hastalığı olmayanların ve normal vücut ağırlığında olanların daha bilinçli ve farkındalığının fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obesity is emerging as an increasing health problem in recent years. Obesity awareness, people's nutritional sensitivity, obesity-caused diseases are their awareness of their level. In this study, it was aimed to measure the participants' awareness of obesity. The population of this cross-sectional study is 2000 adult individuals between the ages of 18-65 who come to Istanbul Bahçelievler Istanbul Family Counseling and Education Center (ISADEM). The sample of the study, on the other hand, consists of 342 volunteers randomly selected from the universe. The study data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 25.0 for Windows computer package program. When the scores obtained from the obesity awareness sub-dimension were compared according to the BMI groups of the participants, it was found that there was a significant difference between the groups. In the further analysis, the difference was found that the participants with normal Body Mass Index were higher than the other groups and the pre-obese group was higher than the obese groups; It was understood that the participants who were 3rd degree obese got low scores from all groups. Obesity awareness of people with normal Body Mass Index is higher than other groups, and obesity awareness of people in the 3rd degree obese group is lower than other groups. Considering the general tendency of the participants about obesity awareness within the scope of the study, it was seen that those with a high level of education, those who do not use drugs, those who do not have a disease and those with normal body weight are more conscious and aware.