Hatay'da Üniversite öğrencilerinin tütün ürünleri ve elektronik sigara hakkında bilgi, tutum ve davranışları ile karbonmonoksit düzeyleri
Knowledge, attitude and behavior of university students about tobacco products and electronic cigarette and carbon monoxide levels in hatay
  1. Tez No: 674730
  2. Yazar: CANSU KARABİBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerde tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını ortaya koymak ve karbonmonoksit düzeyini belirlemektir. Yöntem: Kesitsel nitelikteki araştırma Hatay'da 2019-2020 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerde yapılmıştır. Çalışmanın evreni Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 13021 öğrenci olup, çalışmanın örneklemi çok aşamalı örneklem yöntemi ile seçilen 905 öğrenciydi. Ölçüm aracı olarak tarafımızca oluşturulan anket formu ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten alınan puan arttıkça nikotin bağımlılık düzeyi artmaktadır (0-10 puan). Ayrıca karbonmonoksit ölçüm cihazı ile katılımcıların nefeste karbonmonoksit ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to reveal the knowledge, attitudes and behaviors of the students studying at Hatay Mustafa Kemal University about tobacco products and electronic cigarette use and to determine the carbon monoxide level. Methods: The cross-sectional study was conducted in 2019-2020 for students studying at Hatay Mustafa Kemal University in Hatay. The population of the study is a total of 13021 students studying at Hatay Mustafa Kemal University, and the sample of the study was 905 students selected by the multistage sampling method. A questionnaire form created by us and the Fagerstom Test for Nicotine Dependence were used as measurement tools. The higher the score on the scale, the higher the nicotine addiction level (0-10 points). In addition, carbon monoxide was measured in the breath of the participants with a carbon monoxide measuring device.