Investigating Turkey's annual offset volume from renewable energy sector and voluntary carbon projects
Yenilenebilir enerji sektörü ve gönüllü karbon projelerinden Türkiye'nin yıllık denkleştirme hacminin incelenmesi
  1. Tez No: 674757
  2. Yazar: İKLİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI, DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye, Birleşmiş Milletler Çerçeve Sözleşmesi'nin Ek I ülkesi olarak listelenmiş ve Kyoto Protokolü Ek B ülkesi olarak listelenmediği benzersiz bir duruma sahiptir. Türkiye, bu benzersiz konumu nedeniyle esneklik mekanizmalardan yararlanamamakta ve gönüllü karbon piyasasına katılmaktadır. Türkiye, sera gazı emisyonlarını maliyet etkin bir şekilde azaltmak için alternatif yollar bulmaya başlamıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin yıllık denkleştirme hacmi, Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektörüne, tüm Türk gönüllü karbon projelerine, karbon kredisi piyasaya sürmeye uygun Türk gönüllü karbon projelerine ve aşağıdan yukarıya bir yaklaşımla piyasaya sürülen ve işlem gören Türk karbon kredilerine dayalı beş ana durum altında incelenmiştir. İlk olarak, 2018 için yenilenebilir enerji sektörünün yıllık denkleştirme hacminin 52 milyon tCO2'den fazla olduğu bulundu. İkinci olarak, yıllık toplam denkleştirme hacmi 33 milyon tCO2'ye eşit olan 436 Türk gönüllü karbon projesi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bunlardan sadece 187'sinin yıllık 14 milyon tCO2'yi aşan denkleştirme hacmine eşit karbon kredisini piyasaya sürmeye uygun olduğu anlaşılmıştır. Son olarak, 2010-2019 dönemi için yıllık ortalama piyasaya sürülen ve işlem gören hacmin sırasıyla 3,6 ve 2 milyon tCO2 olduğu hesaplanmıştır. Sonuçlar, uygun olmayan projeler nedeniyle yıllık denkleştirme hacminin yarısından daha fazlasının mevcut olmadığını göstermektedir. Piyasaya sürülen ve işlem gören hacim düşünüldüğünde gerçek piyasa hacmi daha da azdır. Bu da zorunlu bir denkleştirme gerekliliği getirerek kredi talebini artırma ihtiyacını gösterir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a unique circumstance listed as an Annex I country of the United Nations Framework Convention and not listed as an Annex B country of the Kyoto Protocol. Due to this unique position, Turkey cannot benefit from flexible mechanisms and participated in the voluntary carbon market. Turkey has started to find alternative ways to reduce its GHG emissions cost-effectively. In this study, Turkey's annual offset volume is studied with five main cases based on Turkey's renewable energy sector, all Turkish voluntary carbon projects, Turkish voluntary carbon projects eligible to issue carbon credits, and issued and transacted Turkish carbon credits with a bottom-up approach. First, it is found that the annual offset volume from the renewable energy sector for 2018 was more than 52 million tCO2. Secondly, it is found that there are 436 Turkish voluntary carbon projects with a total annual offset volume equal to 33 million tCO2. Furthermore, it is realized that only 187 of them are eligible to issue carbon credits equal to an annual offset volume of more than 14 million tCO2. Lastly, it is calculated that the annual average issuance and transaction volume are respectively 3.6 and 2 million tCO2 for the period between 2010-2019. The results show that more than half of the annual offset volume is unavailable due to the ineligible projects. The actual market volume is even less considering the issuance and transactions. It indicates a need to increase the demand for the credits by introducing a mandatory offsetting requirement.