Diz ve total kalça protezi uygulanan hastalarda sürekli spinal ve kombine spinal-epidural anestezi tekniklerinin hemodinami ve postoperatif analjezi üzerine etkileri
The effects of continuous spinal and combined spinal-epidural anesthesia techniques on hemodynamics and postoperative analgesia in patients undergoing knee and total hip replacement
- Tez No: 674810
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAYLAN AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ Bu çalışmada, diz ve total kalça protezi uygulanacak hastalara sürekli spinal ve kombine spinal-epidural anestezi yöntemi uygulanarak, yöntemlerin anestezik ve hemodinamik etkileri, komplikasyonları, postoperatif dönemde ağrı kontrolündeki etkinliği karşılaştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya 35-75 yaşları arasında, ASA I-III risk grubunda, toplam 40 hasta dahil edilmiştir. Her grupta 20'şer olacak şekilde rastgele 2 grup oluşturulmuş, bir gruba sürekli spinal anestezi, diğer gruba kombine spinal-epidural anestezi uygulanmıştır. Ameliyattan sonra hasta kontrollü analjezi cihazları ilk gruba spinal kateter, ikinci gruba epidural kateter yoluyla takılmıştır. Tüm hastaların demografik verileri, sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, kalp atım hızları, periferik hemoglobin oksijen saturasyon değerleri, solunum sayıları, sedasyon düzeyleri, motor ve duyusal blok seviyeleri, ağrı skorları, ek doz ilaç ihtiyaçları, cerrahi süreleri ve komplikasyonlar kaydedilmiştir. BULGULAR Sürekli spinal anestezi grubunda arter basınçları diğer gruptan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur, ayrıca istenen motor blok seviyesine daha erken ulaşılmıştır. Kombine spinal-epidural anestezi grubunda postoperatif dönemde ek analjezik ilaç başlanma zamanı daha erken olmuştur. Postoperatif komplikasyonların daha az görülmesi ve analjezi kalitesinin daha iyi olması sürekli spinal anestezinin avantajlarıdır. SONUÇ Diz ve kalça protezi ameliyatlarında hem sürekli spinal hem de kombine spinal-epidural anestezi yöntemiyle hemodinami olumsuz yönde etkilenmeden yeterli cerrahi anestezi sağlanmaktadır. Ancak, postoperatif analjezi sağlamada sürekli spinal anestezi yöntemi daha başarılıdır ve postoperatif komplikasyonlar kombine spinal-epidural yönteminde daha sık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, continuous spinal and combinedspinal-epidural anesthesia methods applied to patients undergoing knee and total hip replacementand anesthetic, hemodynamic effects,complications and postoperative analgesia of them were compared. MATERIAL AND METHODS A total of 40 patients, aged 35-75 years, in ASA I-III risk group were included in this study. Two groups were formed randomly, in each there were 20 patients. First was given continuous spinal and the other had combined spinal-epidural anesthesia technique. The patient-controlled analgesia devices were inserted into the first group via the spinal, the other through the epidural catheter. Demographic data, systolic, diastolic and mean arterial pressures, heart rate, peripheral hemoglobin oxygen saturation values, respiratory rate, sedation levels, motor and sensory block levels,pain scores, medications, duration of surgery and complications were recorded in all patients. RESULTS In continuous spinal anesthesia group, arterial pressures were significantly higher and the desired motor block level was reached earlier. In the combined spinal-epidural group, the onset of additional analgesic medication was earlier in the postoperative period. Less frequent postoperative complications, better analgesia quality are advantages of continuous spinal anesthesia. CONCLUSION In knee, total hip replacement surgeries, adequate surgical anesthesia is provided both by continuous spinal, combined spinal-epidural anesthesia methods without adversely affecting hemodynamics. However, continuous spinal anesthesia is more successful in providing postoperative analgesia, complications are more common in combined spinal-epidural method.