Total eklem artroplastisi hastalarında kırılganlık düzeyi ve hasta sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between frailty level and patient outcomes in total joint arthroplasty patients
  1. Tez No: 811204
  2. Yazar: TUĞÇE YEŞİLYAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada total eklem artroplastisi hastalarında kırılganlık düzeyi ile hasta sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel tipinde planlandı. Araştırmaya 24 Nisan-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 50 yaş üzeri, araştırmaya katılmayı kabul eden, spinal anestezi altında total eklem artroplasitisi cerrahisi geçirmek üzere Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine kabul edilen ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 178 hasta dahil edildi. Araştırma verileri ameliyat öncesi, ameliyat sonrası klinik dönem ve taburculuk sonrası 30 gün içerisindeki ilk poliklinik takibi olmak üzere üç aşamada toplandı. Araştırma verilerinin toplanmasında“Sosyodemografik ve Tıbbi Veriler Formu”,“Charlson Komorbidite İndeksi”,“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”,“Edmonton Kırılganlık İndeksi”,“Mini Mental Durum Testi”ve“4AT Skoru”kullanılarak toplandı. Araştırmada tanımlayıcı veriler sayı ve yüzde ile verildi. Araştırma verilerinin analizinde“Student-t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA), Kruskal Wallis-H testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (Tek Yönlü Ölçümlerde ANOVA)”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigation of relationship between frailty level and patient outcomes in total joint arthroplasty patients. Methods: The study was as a prospective cohort type. Between 24 April and 31 December 2022, 178 patients“over 50 years of age, who agreed to participate in the study, were accepted to the Pamukkale University Hospitals Orthopedics and Traumatology Clinic”to undergo total joint arthroplasty under spinal anesthesia and volunteered to participate in the study were included. Research data were collected in three stages: preoperative, postoperative clinical period, and the first outpatient follow-up within 30 days after discharge. Research data were collected using the“Sociodemographic and Medical Data Form”,“Charlson Comorbidity Index”,“Barthel Activities of Daily Living Index”,“Edmonton Frailty Index”,“Mini Mnetal Status Test”and“4AT Score”. Descriptive data in the study were given with numbers, percentages and medians.“Student-t test, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis–H test, Pearson Correlation Analysis and One-Way Analysis of Variance in Repeated Measures (ANOVA in One-Way Measures)”were used in the analysis of research data.