Evde bebek bakım sözleşmesi
The contract for the baby care at home
  1. Tez No: 674811
  2. Yazar: EDANUR ÇOMAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk Borçlar Kanunu'na göre sözleşme hukuki bir sonuç meydana getirmesi amaçlanan, bir ya da birden fazla gerçek veya tüzel kişinin, karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanıyla kurulan hukuki işlemdir. Hukukumuzda birçok sözleşme türü mevuttur. Sözleşmelerin tabi oldukları düzenlemeler dikkate alındığında çeşitli kategorilere ayrıldıkları görülmektedir. Bir sözleşmenin kanunen düzenlenmiş olup olmaması bahsedilen kategorilerden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada günümüzde oldukça sık karşılaşılan ve birçok insanı doğrudan veya dolaylı ilgilendiren evde bebek bakım sözleşmesi incelenmeye çalışılmıştır. Evde bebek bakım sözleşmesi, unsurları ve özellikleri dikkate alındığında kanunen düzenlenmiş bir sözleşme olan hizmet sözleşmesi kapsamında değerlendirilmiştir. Evde bebek bakımını konu alan söz konusu sözleşme, genel olarak bakıcının, baktırana bağımlı bir şekilde belirli veya belirli olmayan bir süreyle bebek bakım ve gözetim borcu altına girmeyi, baktıranın ise bunun karşılığı olarak ücret ödemeyi üstlendiği bir sözleşme olarak ifade edilmektedir. Sözleşmenin tanımında belirtilen bahse konu belirsiz süre ise bu çalışma açısından kural olarak en geç bebeğin 54 ayını doldurduğu güne kadar geçerli olan bir zaman dilimidir. Fakat 4,5 yaş ve üzeri çocukların da bakım ve gözetime ihtiyaç duyması ihtimaline karşı bakılan bebeğin yaş aralığını sözleşme özgürlüğü ilkesi doğrultusunda belirleyebilmenin mümkün olduğu söylenebilir. Sözleşmenin esaslı unsurlarından yola çıkarak sözleşmeye vermiş olduğumuz ismin aynı zamanda çalışmamızın da ismi olması açısından özellik arz ettiği görülmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde evde bebek bakım sözleşmesinin tanımından başlamak suretiyle sırasıyla sözleşmenin unsurları, özellikleri, türleri, hukuki niteliği, diğer bazı sözleşmeler ile karşılaştırılması ve şekli incelenmiştir. Çalışmamın ikinci bölümüne gelindiğinde ilgili sözleşmenin tarafları, tarafların borçları ve bakılan bebek kavramı konularına değinilmiştir. Son olarak çalışmanın üçüncü bölümünde ise ilgili sözleşmenin askıya alınması, sona ermesi ve sözleşmedeki diğer özel durumlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As per the Turkish Code of Obligations, a contract is a legal agreement formed with a reciprocal and mutual declaration of will of one or more physical persons or entities, which is anticipated to have a legal bearing. There are many types of contracts in our legislation. It is seen that they are broken down into different categories when we look at the regulations that the contracts are subject to. Whether or not a contract is regulated by law, results in one of those categories mentioned. In this research, the contract for the baby care at home, which is very common these days and is directly or indirectly related to many individuals, is intended to be examined. The contract for the baby care at home has been examined within the scope of the service contract, which is a legally governed contract when taking its elements and features into account. The contract in question on child care is generally is expressed as a contract based on the caregiver's dependency on the care demanding party for a specified or unspecified period in which the caregiver obliges to undertake care and supervision debt, and the care demanding party undertakes to pay a charge for it. Generally, the above unspecified period stated in the description of the contract shall be valid until the day on which the baby becomes 54 months of age at the most. Nevertheless, it should be said that, under the principle of freedom of contract, it is possible to assess the age range of the babies cared for in case of the possibility that children aged 4-5 and over also need care and supervision. It is shown that the name we have chosen to give to the contract is also unique in terms of being the name of our work based on the key parts of the contract. The components, characteristics, types, legal nature of the contract, its comparative study with some other contracts, and its type are respectively investigated in the first part of our research, having started from the definition of the contract for the baby care at home. For the second part of the study, the parties related to the contract, the debts of the parties, and the concept of the baby who is being cared for are addressed. Finally, the suspension and termination of the related contract and other extreme situations are explored in the third part of the study.