Doğal ağaç taneni ile modifiye edilmiş bazı ağaç türlerinde ısı geçirgenliğinin incelenmesi
The analysis of thermal transmittance in some types of wood modified using natural wood tannin
  1. Tez No: 674834
  2. Yazar: NAZAN NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada ağaçişleri endüstrisinde yaygın kullanılan Sarıçam (Pinus Sylvestris), Sapsız Meşe (Quercus Petraea) ve Kestane (Castanea Sativa) türlerinden elde edilen ahşap malzemenin, ceviz meyvesinin yaprakları ve dış kabuklarından elde edilen doğal tanen çözeltisi ile emprenye edilmesi (modifikasyon) sonucu ısı iletkenlik katsayısı (λ) ve ısı geçirgenlik katsayısı (U) değerlerinde oluşan değişim incelenmiştir. Bu amaçla, her 3 ahşap türünden de farklı düzeylerde (3 kat ve 6 kat fırça ile sürme, 4 saat ve 8 saat daldırma) emprenye işlemi uygulanan 60 adet ölçüm numunesi ile emprenye işlemi uygulanmamış olan her bir ahşap türünden 5' er adet olmak üzere 15 kontrol numunesi, toplamda 75 adet ölçüm numunesi hazırlanmıştır. Numuneler ilk olarak 20±2 °C sıcaklık ve %65±5 nispi nem, daha sonra sırasıyla 40±2 °C sıcaklık ve %35±5 nispi nem ve 10±2 °C sıcaklık ve %50±5 nispi nem koşullarında iklimlendirilerek ısıl özelliklerini tespit etmek amacıyla λ ve U değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, doğal tanen ile emprenye işleminden sonra, kontrol örnekleriyle kıyaslandığında, 6 kat fırça uygulamasının %1,5; 8 saat daldırma uygulamasının %2,9 oranında ısı iletkenliğini (λ) azalttığı (yalıtkan hale getirdiği); 8 saat daldırma işlemi uygulanan numunelerin %3,6; 6 kat fırça uygulanan numunelerin %3,7 oranında ısı geçirgenliğinin (U) azaldığı, dolayısıyla daha fazla yalıtkanlık sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to analyze changes in coefficient of thermal conductivity (λ) and coefficient of thermal transmittance (U) values following the impregnation of wood material obtained from Pine (Pinus Sylvestris), Sessile Oak (Quercus Petraea) and Chestnut (Castanea Sativa), which are widely used in the field of woodwork industry, using natural tannin solution produced from walnut leaves and outer shell. To this aim, a total of 75 measurement samples consisting of 60 impregnated measurement samples and 15 non- impregnated control samples with 5 wood samples in three different wood categories, which were impregnated at different levels (3-times and 6-times brushing, 4-hour and 8-hour dipping), were prepared. The samples were firstly air-conditioned at a temperature of 20±2 °C and a relative humidity of 65% ± 5, later at 40±2 °C and 35% ± 5 and, finally, at 10±2 °C and 50% ± 5 in order to calculate their λ and U values and determine their thermal properties. In conclusion, when compared with control samples, it was observed that 6-times brushing and 8-hour dipping processes reduced thermal conductivity of the samples by 1,5% and 2,9% (making them non-conducting) respectively and that 8-hour dipping and 6-times brushing processes reduced thermal transmittance (U) by 3,6% and 3,7% respectively, thus making the samples more non-conducting.