Kronotip özelliklerine göre ''yaş kupa terapisinin'' uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of 'wet cupping therapy' on sleep and quality of life according to chronotype characteristics
  1. Tez No: 674844
  2. Yazar: YAVUZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kronotip Özelliklerine Göre ''Yaş Kupa Terapisinin'' Uyku ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Kronotip, sabahçıl, ara ve akşamcıl olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar arasında yaşam ve uyku kaliteleri açısından farklılık bulunmaktadır. Yaş kupa tedavisi ise bireylerin yaşam ve uyku kalitesini arttırmak adına kullanabilecekleri tamamlayıcı tedaviler arasında bulunmaktadır. Bu çalışma, yaş kupa terapisinin, kronotipleri belirlenen bireylerde yaşam ve uyku kaliteleri üzerine etkinlik düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışmaya 77 kişi dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından 30.09.2020 ile 01.04.2021 tarihleri arasında işlem öncesi verileri GETAT Polikliniğinde ve işlem sonrası verileri ise 'Google Forms' aracılığıyla online e-anket olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, İnsan Sirkadiyen Ritminde Sabahçıl ve Akşamcıl Tipleri Belirleyen Anket Formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu Türkçe Versiyonu kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yaş, Anket puanları gibi sayısal verilerle kategorik veriler içeren sorularda Kruskal Wallis; iki kategorik değişkeni analiz ederken ki-kare analizleri, WHOQOL-Bref ve PUKİ puanları arasındaki ilişkileri tespit etmek için Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların %49,4'ü (n=38) kadın, %50,6'sı (n=39) erkektir. Katılımcıların“Sabahçıl-Akşamcıl Anketi”toplam puanlarına göre kronotipleri belirlendiğinde %45,5'i (n=35) sabahçıl tip, %51,9'u (n=40) ara tip ve %2,6'sı (n=2) akşamcıl tip olarak saptanmıştır. Katılımcıların“Sabahçıl-Akşamcıl Anketi”toplam puan ortalamaları ise 57,03±7,69'dur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of“Wet Cupping Therapy”on Sleep and Quality of Life According to Chronotype Characteristics Chronotype is divided into 3 groups as morningness, intermediate and eveningness. There are differences between these groups in terms of quality of life and sleep. Wet cupping therapy is among the complementary treatments that individuals can use to improve the quality of life and sleep. This study was conducted to determine the level of effectiveness of wet cupping therapy on sleep and quality of life in individuals with chronotypes. 77 people were included in this descriptive study. Pre-procedure data were collected at the GETAT Polyclinic and post-procedure data were collected as an online e-survey via 'Google Forms' between 30.09.2020 and 01.04.2021. Personal Information Form prepared by the researcher, Questionnaire Form Determining Morning and Evening Types in Human Circadian Rhythm, Pittsburg Sleep Quality Index and World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form Turkish Version were used as data collection tools. The data were evaluated using the SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) package program. Kruskal Wallis were used in questions containing numerical data such as age, survey scores and categorical data; Chi-square analyzes were used when analyzing two categorical variables, Spearman correlation analyzes were used to detect relationships between WHOQOL-Bref and PUKI scores. 49.4% (n=38) of the participants were female and 50.6% (n=39) of the participants were male. When the chronotypes of the participants were determined according to the total scores of the“Morningness-Eveningness Questionnaire Self-Assessment Version (MEQ-SA)”, 45.5% (n=35) were morningness type (M-types), 51.9% (n=40) were intermediate type (I-types) and 2.6% (n=2) ) were eveningness type (E-types). The total mean score of the participants in the“ Morningness-Eveningness Questionnaire Self-Assessment Version (MEQ-SA)”was 57.03±7.69.