Design of a novel controller for a residential home tied to smart grid
Akıllı şebeke bağlı bir konutlar için yeni bir kontrol cihaz tasarımı
- Tez No: 674914
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM TUTKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SARMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akıllı şebeke ile bağlantılı ev konseptinin ve nesnelerin internetinin gelişmesiyle birlikte, elektrikli ev aletlerinin internet üzerinden kontrol edilmesi artık kolay bir uygulama haline gelmiştir. Bu durum iyi ayarlanmış bir denetleme algoritması ile akıllı evlerde oldukça etkin bir enerji yönetimi sağlamayı mümkün kılmaktadır. Bu açıdan iyi tasarlanmış bir kontrolör, günlük enerji maliyetini düşürmeye ve elektrik tarifelerine bağlı olarak enerjinin en ucuz zamanında meydana gelen en büyük güç talebi artışını önlemede yardımcı olabileceği aşikârdır. Bu tez çalışmasında, maliyet ve PAR gibi iki temel objektifi dikkate alınarak bir sonraki gün için konutlardaki elektrikli ev aletlerinin optimal çalışma zamanları doğrusal olmayan optimize edici yazılım kullanarak belirlenmiştir. Optimum çalışma sürelerinin belirlenmesi konut sakinlerinin yaşam konforu, elektrik fiyatları ve mevcut yasal mevzuat gibi kısıtlar dikkate alınarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular, elektrikli ev aletlerinin planlandığı gibi internet üzerinden gün öncesi çalıştırılmasını sağlayan kontrolöre kopyalanıp MATLAB/Simulink paket programı üzerinden çalıştırılmaları sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar önerilen yaklaşımın farklı yük türlerine dayalı senaryolar için anlamlı sonuçlar ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of the smart grid-connected home concept and internet of things, it has made it possible to control electrical household appliances over the internet. It is apparent that when a well-tuned supervisory algorithm is designed, it provides a highly effective energy management in smart homes. In this respect, a well-designed controller can help reduce the daily energy cost and avoid peak power demand increase that occurs at the cheapest time of the energy depending on electricity tariffs. Energy management, which takes these two objects into account, first determines which electrical household appliances will operate for the next day, and then calculates the optimal operating time intervals using the nonlinear optimizer software. The determination of optimum operation times is computed by taking into account the constraints such as the living comfort of the residents, electricity prices, and existing legal legislation. The findings are copied to the controller which enables to operate electrical household appliances for day-ahead operation via the internet as scheduled. This process is carried out with a well-designed supervisory algorithm using MATLAB/Simulink package program. The obtained results show that the proposed approach produces expressive outcomes for scenarios based on different load types