Eğirdir Gölü makrofitik vejetasyonu üzerine fitososyolojik ve ekolojik bir araştırma
Investigation on phytosociological and ecological of macrophytic vegetation of Lake Eğirdir
- Tez No: 67496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Araştırmada, tathsu kaynaklan bakımından en zengin yöre olan Akdeniz bölümünün kuzey-batısında yer alan Eğirdir Gölü ve havzadaki vejetasyon, fitososyolojik ve ekolojik yönden araştırılmıştır. Eğirdir Göl havzasının, iklimi Akdeniz iklimi ile karasal İç Anadolu iklimi arasında bir geçiş oluşturur. Tektonik kökenli bir oluşum olan Eğirdir Gölü'nün littoral bölümü alüviyal özellikli kum ve çakılla kaplı olup, profundal alanı gri - sarımsı kum çamur karışımı killi bir yapı sergilemektedir. Gölün Hoyran ve Eğirdir bölümünde suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından homojenlik yoktur. Araştırma alanının vejetasyonu Braun- Blanquet metoduna göre sınıflandırılmıştır. Su içinde, çamurda, bataklıkda göle bağlantılı karasal alanlarda 12 birlik ve bitki grubu tanımlanmıştır. Su derinliği ve floristik özelliklerine göre, alanda tanımlanan makro akuatik bitki grupları: Potametum pectinati - perfoliati, Potametum pectinati, Ceratophylletum demersi, Groenlendietum densa, Nupharo - Nymphaetum albae, Bolboschoenus maritimus, Phragmites australi, Butametum umbellati, Scirpetum lacustris, Typhetum angustifoliae 'dir. Göle yalan nemli dere ve karasal alanlarda, Akdeniz elementlerinden Juniperus foettidissima - Quercus coccifera ve Platanetum - Salix alba bitki grupları vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eğirdir Lake's vegatation has been investigted from a phytosociologic and ecological point of view. The investigated area is located in the Northwestern part of Göller Bölgesi ( Lake land ). The Eğirdir Lake area has a climate intermediate between the mediterranean and the continental types, the littoral zone is of tectonic lake area composed of alluvial deposits comprasing sand and rubbel, wheras the profundal zone is rarely made up of grey - yellowish sand and mud. The water quality of Eğirdir Lake's is not homojen between Hoyran and Eğirdir part a way of physical and chemical structures. The vegatation of investgation area has been clasified according to Brown - Blanquet methods. İt has been determined 12 part groups in water mudy and marsh zone which is conneet to lake from terrestial. The results of this research, according to water dept and floristic -feature of macroaquatic plants groups; Potametum pectinati - perfoliati, Potametum pectinati,Ceratophylletum demersi, Groenlendietum densa, Nupharo - Nymphaetum albae, Bolboschoenus maritimus, Phragmites australi, Butametum umbellati, Scirpetum lacustris, Typhetum angustifoliae were determined. The place where is closed to lake shore and humidity and earth area has comprised step species of Mediterancan species Juniperus foettidissima - Qitercus coccifera and Pkmtanetum - Salix alba.