Eğirdir Gölü'nde yaygın olarak bulunan Potamogeton perfoliatus L.'nin kimyasal analizleri
The Chemical analyse of Potamogeton perfoliatus L. distributed widely in Lake Eğirdir
- Tez No: 67495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir Gölü'nde yaygın olarak bulunan Potamogeton perfoliatus L. 'nin kimyasal bileşimlerinin aylara göre değişimi incelenmiştir. Potamogeton perfoliatus Eğirdir Gölü'nde belirlenen 5 istasyonda littoral zondan Haziran 1996 - Ağustos 1996 tarihleri arasında toplanmıştır. Potamogeton perfoliatus örneklerinde toplam su, ham protein, ham yağ, toplam karbonhidrat, ham selüloz, ham kül, kalsiyum ve magnezyum analizleri yapılmıştır. Ayrıca araştırma yapılan istasyonlar fiziksel ve kimyasal özellikleri yönü ve de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre suyun sıcaklığının 21.5-24 °C, pH'sı 7.0-7.5, elektriki iletkenlik 340-395 umhos/cm, çözünmüş oksijen 7.8-8.8 mg/1, organik madde 7.0-12.7 mM, nitrat 0-1.74 mg/1, kalsiyum 68.2-95.8 mg/1 ve magnezyum 65.2-96.2 mg/1 aralıklarında değiştiği gözlenmiştir. istasyonlarda zemin toprağının su ile doygunluk oram % 69-92, pH'sı 7.15-7.9, kalsiyumkarbonat % 35.07-42.39, fosfor 5.98-8.03 kg/Dk, potasyum 63.33-190.00 kg/Dk, organik madde % 1.27-2.14 olarak tesbit edilmiştir. Potamogeton perfoliatus'un. kimyasal analiz sonuçlarına göre ortalama su oram; yapraklarında % 89.73 ± 1.62, gövdesinde % 91.76 ± 1.23, bütününde ise % 90.76 ± 1.53, ham protein oram; yapraklarında % 12.96 ± 2.21, gövdesinde % 9.12 ± 2.28, bütününde ise % 10.76 ± 2.04, ham yağ içeriği; yapraklarında % 1.18 ± 0.29, gövdesinde % 1.05 ± 0.30 ve bütününde ise % 1.14 ± 0.30, toplam karbonhidrat miktarı; yapraklarında % 72.41 ± 2.27, gövdesinde % 76.95 ± 2.88, bütününde ise % 74.14 ± 2.68, ham selüloz miktarı % 22.73 ± 8.52, inorganik madde (ham kül) miktarı; yapraklarında % 13.47 ± 1.02, gövdesinde % 12.87 ± 1.62 ve bütününde ise % 13.88 ± 1.23 oranında kaydedilmiş olup, inorganik madde üzerinden kalsiyum içeriği; yapraklarında % 15.51 ± 0.71, gövdesinde % 13.32 ± 1.53, bütününde ise % 14.96 ± 0.86, magnezyum miktarı; yapraklarında % 7.91 ± 1.01, gövdesinde 5.97 ± 0.53 ve bütününde ise % 6.91 ± 0.53 olarak bulunmuştur. Potamogeton perfoliatus'un. kimyasal Meşherinin aylar ve istasyonlar arasında farklılıklar gösterdiği tesbit edilmiştir. Ham protein ve ham yağ oranlan haziran ayından ağustos ayma doğru azalmış olup, ham selüloz miktarında önemli araş görülmüştür. Kalsiyum ve magnezyum içeriklerinin düşük oranlarda artış gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Potamogeton perfoliatus'un ham protein ve karbonhidrat yönünden zengin olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the chemical composition of Potamogeton perfoliatus L. mat widely distributed in Eğirdir Lake investigated as monthly. Potamogeton perfoliatus were collected at 5 stations that were chosen littoral zone of Eğirdir Lake between June 1996 and August 1996. Total water, crude protein, crude lipid, crude cellulose, total carbonhydrate, crude ash, calcium and magnesium contens of Potamogeton perfoliatus were analysed in leaves, stem and whole plant Also the physical and chemical characteristics of stations were investigated. The water temperature was found 21.5 - 24 °C, pH was 7.0-7.5. Conductivity and oxygen were found 340 - 395 umhos/cm and 7.8-8.8 mg/L Organic matter was 7.0-12.7 ml/1, nitrate content was 0-1.74 mg/l, calcium was 68.2-95.8 mg/1, magnesium 65.2-96.2 mg/L The chemical composition of graund sou in stations were analysed. The saturation percentage of soil were 69-92 %, pH was 7.15-7.9, calchimcarbonate was found 35.07-42.39 %, phosphorus and potassium were 5.98-8.03 kg/Dk, 63.33-190.00 kg/Dk, organic matter was 1.27-2.14 %. According to the results of chemical analyses, of Potamogeton perfoliatus, total water in leaves, stem, whole plant were determinated 89.73 ± 1.62 %, 91.76 ± 1.23 %, 90.76 ± 1.53 % respectively. Also crude protein in leaves, stem, whole plant were found 12.96 ± 2.21 %, 9.12 ± 2.28 %, 10.76 ± 2.04 % Crude lipid were 1.18 ± 0.29 %, 1.05 ± 0.30 %, 1.14 ± 0.30 % in leaves, stem, whole of plant Total carbonhydrate were found 72.41 ± 2.27 %, 76.95 ± 2.88 %, 74.14 ± 2.68 % in leaves, stem, whole plant Crude cellulose were 22.73 ± 8.52 % in whole plant The crude ash were found 13.47 ± 1.02 %, 12.87 ± 1.62 %, 13.88 ± 1.23 % in leaves, stem, whole plant The calcium and magnesium content of leaves, stem, whole plant 15.51 ± 0.71 %, 13.32 ± 1.53 %, 14.96 ± 0.86 %, 7.91 ± 1.01 %, 5.97 ± 0.53 %, 6.91 ± 0.53 % respectively. The according to results of chemical analyses of Potamogeton perfoliatus, differences were seen between research stations. Although the crude cellulose of Potamogeton perfoliatus was increased, crude protein and lipid were decreased during research period. The increase of the calcium and magnesium contents in Potamogeton perfoliatus were low value. According to the results; it was determinated that Potamogeton perfoliatus was rich buth crude protein and total carbonhydrate.