Eğirdir, Beyşehir ve Kovada Gölleri sudak (Stizostedion lucioperca lin. 1758) balıklarındaki trematodların incelenmesi
An Investigation on the trematodes of the pike perch (Stizostedion lucioperca ln. 1758) distributed in the Lakes Eğirdir, Beyşehir and Kovada
- Tez No: 67497
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir, Beyşehir ve Kovada Göllerinin ekonomik balığı olan sudak (Stizostedion lucioperca Lin. 1758) balığı üzerinde parazitolojik araştırmalar yapılmıştır. Bu üç göldeki populasyonlarda en yaygın olarak Bucephalus pofymorphus Baer 1827' un infeksiyonlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden rastgele alınan sudak balığı örneklerinde irrfekte birey oram % 100 olarak bulunmuştur. Parazitlerin sudak balıklarının barsak, pilorik seka ve midelerinde geniş yerleşimler gösterdiği gözlenmiştir. Eğirdir Gölü sudak populasyonuna ait 0-6 yaş grubu ve 26-1380 g ağırlık aralığına sahip 140 örnek incelenmiştir. Bütün örneklerde parazite rastlanmıştır. Ortalama parazit sayısı en düşük 2 yaşında olan dişilerde 571±526.70 ve en yüksek 6 yaşındaki erkeklerde 2449±95.00 olarak tespit edilmiş olup, populasyon düzeyinde ise bu sayı 1145±1 173.88' dir. Araştırma süresince seçilen örneklerde tespit edilen ortalama kondisyon değeri 0.827±0.094 olarak belirlenmiştir. Beyşehir Gölü sudak populasyonuna ait 0-4 yaş grubu ve 63-632 g ağırlık aralığına sahip 71 örnek incelenmiştir. Bütün örneklerde parazite rastlanmıştır. Ortalama parazit sayısı en düşük 0+ yaşında olan erkeklerde 370±145.50 ve en yüksek 4 yaşındaki dişilerde 2261^1084.45 olarak tespit edilmiş olup, populasyon düzeyinde ise bu sayı 1522^1242.64' dür. Araştırma süresince seçilen örneklerde tespit edilen ortalama kondisyon değeri 0.80940.161 olarak belirlenmiştir. Kovada Gölü sudak populasyonuna ait 0-2 yaş grubu ve 14-337 g ağırlık aralığına sahip 59 örnek incelenmiştir. Bütün örneklerde parazite rastlanmıştır. Ortalama parazit sayısı en düşük 0+ yaşında olan dişilerde 363±169.96 ve en yüksek 2 yaşındaki dişilerde 1416±0.00 olarak tespit edilmiş olup, populasyon düzeyinde ise bu sayı 681±449.72' dir. Araştırma süresince seçilen örneklerde tespit edilen ortalama kondisyon değeri 0.919±0.089 olarak belirlenmiştir. Ayrıca populasyonlarda yaygın olarak bulunan B. Pofymorphus' un metamorfozılu gelişimini tamamladığı arakonakçının her üç gölde de tatlısu midyesi Dreissena pofymorpha Pallas 1771 olduğu belirlenmiştir. Bu amaçla Eğirdir Gölü D. pofymorpha populasyonu üzerinde de parazitolojik incelemeler yapılmıştır. Rastgele seçilen 3.5-17 mm kavk uzunluğuna sahip 461 adet D. pofymorpha örneğinde %47.51 oranında infekte birey bulunduğu belirlenmiştir. Yapılan incelemelerde ortalama boyu 4.925±0.178 mm den daha büyük örneklerde artan büyüklüğe orantılı bir şekilde yükselen infeksiyon oram tespit edilmiştir. Daha küçük örneklerde enfekte ferde rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The parasitologic investigations were earned aut on the pike - perch (Stizostedion hicioperca Lin. 1758) population that distributed in the Lakes Eğirdir, Beyşehir and Kovada. The Bucephalus potymorphus Baer 1827 was deterined as commonly in the population of three lakes. Infection rate on pike-perch samples as 100% was found that fishes are taken at random from researching area. It was seen that the parasites have been lived in the intestine, pyloric caeca and stomach of pike-perch. 140 samples that taken from lake Eğirdir between 0-6 ages and 26-1380 g were examined. The parasites were found in all samples. The lowest parasite number was 2 age females as 571±526.70 and the highest was 6 age males as 2449±95.00. This awarage number was calculated for the population as 1 145±1 173.88. Average the value of condition was found as 0.827±0.094 for the population. 71 samples between 0-4 ages and 63-632 g weight belonging to Beyşehir Lake population were examined. There are parasites in whole samples. Average parasite number, the lowest was at 0+ age males as 370±145.5Q and highest at 4 age females as 226Ü1084.45 For population level as 1522±1242.64 was determined. Average the value of condition factor of population as 0.809±0.161 was found. 59 samples between 0-2 ages and 14-337 g weight belonging to Kovada Lake population were examined. There are parasites in whole samples. Average parasite number, the lowest was at 0+ age females as 363Ü69.96 and highest at 2 age females as 1416±0.00. For population level as 68Ü449.72 was determined. Average the value of condition factor of population as 0.919±0.089 was found. Further, B. potymorphus has been presented commonly in population which its metamorphosis has been completed on freshwater mussels Dreissena potymorpha Pallas, 1771 also all there lakes. For this aim parasitologic examines on D. potymorpha population of Eğirdir Lake was carried out As 461 samples of D. potymorpha, 47.51 % infection rate was observed. Examined samples between 3.5-17 mm shell length. In investigations infection rate at individual more than 4.925±0.178 mm average shell length was increased while on less individual infections was not seen.