Teknik personelin iş memnuniyet düzeyinin incelenmesi (Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Examination of technical staff's job satisfaction level (example of Elazığ Forest Regional Directorate)
  1. Tez No: 674979
  2. Yazar: HAVVA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ENEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde (Elazığ, Tunceli, Bingöl, Malatya, Muş, Bitlis, Van, Hakkâri İşletme Müdürlüğü ve Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğü), teknik personelin iş memnuniyeti, yeterliliği, çevresine olan bakışı ve bulunduğu görevdeki memnuniyet duyguları, memnuniyet düzeyleri ile iş memnuniyet düzeylerinin cinsiyet, medeni hal, yaş, eğitim düzeyi, mesleki durumu, aylık gelir düzeyi gibi bazı sosyodemografik özelliklere göre değişiklikleri incelenmiştir. Bu amaçla iki kısımdan (sosyodemografik kısmı – 6 soru, iş memnuniyet kısmı – 20 soru) meydana gelen anket formu oluşturulmuştur. Alınan izin doğrultusunda anket formları 2019 yılında Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı birimlerde çeşitli görevlerde çalışan 70 teknik personel üzerinde, tam alanda, e-posta, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımları, standart sapma, aritmetik ortalama ve yüzde tanımlık istatistik ile Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve faktör analizinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki teknik personelin iş memnuniyeti konusunda kararsızım (3) ifadesi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the job satisfaction of the technical personnel in Elazig Regional Directorate of Forestry and its affiliated units (Elazig, Tunceli, Bingöl, Malatya, Muş, Bitlis, Van, Hakkari Forest Enterprise Directorate of Forestry and Elazığ Forest Nursery Directorate), their adequacy, their perception of their environment and their feelings of satisfaction in their job. The changes in job satisfaction levels and job satisfaction levels according to some sociodemographic characteristics such as gender, marital status, age, education level, occupational status, monthly income level were examined. For this purpose, a questionnaire consisting of two parts (sociodemographic part - six questions, job satisfaction part - twenty questions) was created. The questionnaire forms were applied to 70 technical personnel working in various positions in Elazig Regional Directorate of Forestry and affiliated units in 2019, in the full field, by e-mail and face-to-face interview method. In the evaluation of the data obtained, frequency distributions, standard deviation, arithmetic mean and percentile statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and factor analysis were used. As a result of the analyses, the expression“I am undecided”about the job satisfaction of the technical personnel within the body of Elazig Regional Directorate of Forestry (3) came to the fore.