Investigating building information modelling (BIM) adoption level within construction product manufacturers in europe
Avrupa'dakı̇ ı̇nşaat ürünlerı̇ üretı̇cı̇lerı̇ arasında yapı bı̇lgı̇ modellemesı̇nı̇n (BIM) benı̇msenme düzeyı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 878653
  2. Yazar: KÜBRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGEN PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ürün üreticileri, sağladıkları Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) nesneleri BIM modellerinin temel unsurlarını oluşturduğu için BIM'in benimsenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, önceki araştırmalar bu üreticiler arasında BIM'in benimsenme düzeyini ayrıntılı olarak incelememiştir. Bu derinlemesine analiz eksikliği, özellikle BIM benimseme adımları ve karşılaşılan zorluklar konusunda literatürde önemli bir boşluğa işaret etmektedir. BIM, inşaat sektöründe devrim yaratan bir yenilik olup, projelerin tasarım, inşaat ve yönetim süreçlerini dijital bilgi entegrasyonu ile köklü bir şekilde dönüştürmektedir. Bu çalışma, inşaat ürünleri üreticileri arasında BIM'in benimsenme durumunu araştırmayı amaçlamaktadır. Sektörde BIM kullanımının yaygınlığını değerlendirmeyi, benimsenme seviyelerindeki farklılıkları anlamayı ve engelleri belirlemeyi hedeflemektedir. Veriler, Avrupa'daki ürün üreticileri arasında yapılan bir anketle toplanmıştır. Avrupa'nın coğrafi odak noktası olarak seçilmesi, farklı düzenleyici ve ekonomik bağlamlardan etkilenen çeşitli BIM benimseme uygulamalarının yakalanmasını sağlamaktadır. BIM'in yaygınlaşması ve birçok ülkede zorunlu hale gelmesi, inşaat sektöründe büyük bir dönüşüme neden olmaktadır. Ancak, literatürde inşaat ürünleri üreticileri arasında BIM'in benimsenme adımları ve karşılaşılan zorluklar hakkında detaylı analizlerin eksikliği dikkat çekmektedir. Bu konuda büyük bir literatür açığı bulunmaktadır ve bu boşluk, BIM'in üretici firmalar üzerindeki etkilerini tam olarak anlamamızı zorlaştırmaktadır. Üretici firmaların sağladığı ürün bilgileri, tasarım süreçleri için kritik bir rol oynamaktadır. Doğru ve güncel ürün bilgileri olmadan, tasarımcılar ve mühendisler projelerinde doğru kararlar alamayabilirler. BIM, bu bilgilerin dijital olarak entegrasyonunu sağlayarak, tüm proje paydaşları arasında verimli ve işbirlikçi bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Bu bağlamda, ürün üreticilerinin BIM süreçlerine entegrasyonu, projelerin başarısı için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, inşaat ürünleri üreticileri arasında BIM'in benimsenme durumunu ve karşılaşılan zorlukları anlamak amacıyla katılımcılara çeşitli sorular yöneltilmiştir. İlk bölümde, katılımcıların genel profillerini belirlemek için şirketin büyüklüğü, katılımcının yaş grubu ve BIM ile ilgili deneyim süresi gibi sorular sorulmuştur. Bu sorular, katılımcıları iki gruba ayırmak ve BIM yatırım düzeylerini değerlendirmek için kullanılmıştır. BIM'e yatırım yapmamış katılımcılara, bu durumu açıklayan nedenler sorulmuş; BIM'e yatırım yapmış olanlara ise yatırım sebepleri, BIM süreçlerine geçişte karşılaşılan engeller ve BIM'in getirdiği faydalar gibi konularda sorular yöneltilmiştir. Ayrıca, BIM nesnelerinin oluşturulması ve güncellenmesi süreci, kullanılan yazılım paketleri ve BIM nesnelerinin paylaşım yöntemleri gibi teknik detaylar da araştırılmıştır. Bu sorular, katılımcıların BIM entegrasyonu konusundaki deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamak için kritik öneme sahiptir. Toplanan veriler, BIM benimsenme oranını detaylandırmak, BIM kullanan şirketlerin yüzdesini ve iş süreçlerindeki entegrasyon derinliğini açıklamak için analiz edilmiştir. Bu analiz, BIM'in benimsenme veya benimsenmeme nedenlerini ortaya koymaktadır; bu nedenler arasında teknolojik hazırlık, algılanan faydalar, benimseme maliyetleri ve BIM süreçlerini yönetebilecek nitelikli personelin bulunabilirliği yer almaktadır. Tez ayrıca BIM benimseme sürecine ilişkin özel zorlukları ve faydaları incelemektedir. Yaygın zorluklar arasında yazılım ve eğitim maliyetleri, BIM'in mevcut sistemlerle entegrasyonunun karmaşıklığı ve geleneksel uygulamalardan değişime direnç bulunmaktadır. Buna karşılık, üreticiler proje ekipleri arasında gelişmiş iş birliği, tasarım aşamalarında artan doğruluk ve kaynak yönetimi üzerinde daha fazla kontrol gibi faydalar bildirmektedir, bu da israfın azalmasına ve karlılığın artmasına yol açmaktadır. Elde edilen bulgular, inşaat ürünleri üreticilerinin BIM benimseme süreçlerinde çeşitli zorluklar ve engellerle karşılaştığını göstermektedir. Yazılım ve eğitim maliyetleri, BIM entegrasyonunun karmaşıklığı ve mevcut sistemlerden değişime direnç gibi faktörler, bu süreci zorlaştırmaktadır. Ancak, BIM'in sağladığı faydalar bu zorlukları dengelemekte ve üreticilerin BIM'i benimseme sürecini teşvik etmektedir. Örneğin, BIM sayesinde proje ekipleri arasında gelişmiş iş birliği, tasarım doğruluğunda artış ve kaynak yönetiminde iyileşme sağlanmaktadır. Bu faydalar, israfın azalmasına ve karlılığın artmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra, üreticiler tarafından kullanılan ana araçlar, standartlar ve platformlar belirlenerek, üretim sektöründe BIM'i destekleyen mevcut teknolojik manzaranın bir anlık görüntüsü sağlanmaktadır. Bu araçlar ve platformlar, BIM'in başarılı bir şekilde uygulanması için kritik olan dijital bilgilerin oluşturulması, yönetilmesi ve paylaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu araştırmanın bulguları, BIM'i benimsemeyi planlayan ürün üreticilerine, potansiyel etkiler ve dikkate almaları gereken hususlar konusunda daha net bir anlayış sunabilir. Ayrıca, bu bulgular BIM benimsenmesini etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin nasıl ele alınabileceğinin araştırılmasına da katkı sağlayabilir. Bu çalışma, yalnızca ürün üreticileri arasında BIM benimsenmesi hakkında ayrıntılı veriler sağlayarak önemli bir boşluğu doldurmakla kalmamakta, aynı zamanda inşaat sektöründe teknolojik entegrasyonu artırma hedefine de katkıda bulunmaktadır. Üretici firmalar, bu araştırmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda BIM adaptasyon süreçlerini kolaylaştırabilirler. Bu adaptasyon, sektördeki rekabetçiliklerini artırarak, daha verimli ve sürdürülebilir bir çalışma ortamı yaratmalarına olanak tanıyacaktır. Böylece, inşaat sektörünün genelinde BIM kullanımının yaygınlaşması ve projelerin daha başarılı bir şekilde tamamlanması mümkün olacaktır. Bu araştırma, BIM'in benimsenmesi konusunda ürün üreticilerine rehberlik edecek ve sektördeki dijital dönüşümün hızlanmasına katkıda bulunacaktır. Bu süreç, sadece üreticiler için değil, tüm inşaat sektörü paydaşları için önemli avantajlar sağlayacak ve daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir inşaat sektörü oluşturulmasına yardımcı olacaktır. BIM'in benimsenmesinde karşılaşılan yaygın zorluklar arasında yazılım ve eğitim maliyetleri, mevcut sistemlerle entegrasyonun karmaşıklığı ve geleneksel uygulamalardan değişime direnç öne çıkmıştır. Buna karşılık, üreticiler BIM kullanmanın faydaları arasında proje ekipleri arasında iş birliğinin artması, tasarım aşamalarında daha yüksek doğruluk ve kaynak yönetimi üzerinde daha iyi kontrol gibi unsurları belirtmişlerdir. Bu faydalar, israfın azalması ve karlılığın artması ile sonuçlanmaktadır. Yapılan analiz sonuçları bize, üreticiler tarafından kullanılan ana araçlar, standartlar ve platformları, BIM'i destekleyen mevcut teknolojik manzaranın bir anlık görüntüsünü sunmuştur. Özellikle büyük ve orta ölçekli firmalar arasında eğitimli personel eksikliği ve danışmanlık hizmetleri konusundaki algılar arasında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Büyük firmalar, daha karmaşık projeler ve daha büyük kaynaklar nedeniyle, BIM nesnelerinde daha ayrıntılı ve çeşitli veri taleplerinde bulunma eğilimindedir. Bu durum, BIM hizmet sağlayıcılarının büyük firmaların özel ihtiyaçlarına yönelik daha gelişmiş özellikler ve kapsamlı veri setleri sunmaları gerektiğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, Ürün Veri Şablonlarının (PDT) standardizasyonu konusunda farklı görüşler olduğunu ortaya koymuştur. Küçük firmalar, büyük firmalara kıyasla farklı beklentilere sahip olabilir ve potansiyel olarak daha düşük memnuniyet seviyelerine sahip olabilirler. Bu da, tek tip bir PDT standardizasyon yaklaşımının etkili olmayabileceğini göstermektedir. Çeşitli deneyim grupları arasında BIM nesne dosya boyutları ve yayınlama/depolama yerleri konusundaki genel algı farklılıkları kaydedilmiş olmasına rağmen, bireysel gruplar arasında belirgin farklar bulunmamıştır. Çalışma, BIM süreçlerine geçişte karşılaşılan zorlukları ve bu zorlukların geçiş üzerinde en az orta veya daha yüksek bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Rekabet ve iş birliği, BIM'e geçiş üzerinde en büyük etkiye sahipken, tesis yönetiminin neredeyse hiç etkisi olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların çoğu projelerinde Endüstri Vakfı Sınıflarını (IFC) kullanmakta ve BIM yatırımının karşılığını aldıklarına inanmaktadır. Katılımcıların yarısından fazlası ürünlerinin en az %60'ını BIM nesneleri olarak sunarken, yalnızca %10'u tüm ürünlerini BIM nesneleri olarak sunmaktadır. İlginç bir şekilde, ürünlerini BIM nesneleri olarak sunmalarına rağmen, birçok katılımcı karşılaştıkları soru sayısının değişmediğini hissetmektedir. Literatürdeki eksiklikler nedeniyle, çalışmada kendi belirlediğimiz zorluklar tanımlanmıştır. Sonuçlar, adaptasyonda hala birçok zorluk olduğunu göstermektedir. Özellikle, Ürün Üreticilerinin (CPM'ler) uygun rehberliğe ihtiyaçları vardır. Çoğu CPM'in BIM'i benimsediğini iddia etmesine rağmen, topladığımız sonuçlar adaptasyonun hala erken aşamalarda olduğunu göstermektedir. Sadece %10'u tüm ürünlerini BIM nesneleri olarak sunmakta ve birçokları hala merkezi ofislerine güvenmektedir. Bu bulgular, BIM'den beklenen faydaların tam anlamıyla gerçekleştirilmediğini ve CPM'lerin BIM'i tam anlamıyla benimsemediğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu bulgular, şirketlerin büyüklüğüne ve özel ihtiyaçlarına dayalı özelleştirilmiş çözümlerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Danışmanlık hizmetleri, BIM veri çözümleri ve PDT standardizasyon stratejilerini şirketlerin farklı gereksinimlerine göre uyarlamak, algı boşluklarını kapatmaya ve iş süreçlerinde genel verimliliği ve memnuniyeti artırmaya yardımcı olabilir. Gelecekteki çalışmalar, ürün üreticileri için belirlenen zorlukların nasıl iyileştirilebileceğine odaklanmalıdır. Bu araştırmanın bulguları, BIM'i benimsemeyi planlayan ürün üreticilerine, potansiyel etkiler ve dikkate almaları gereken hususlar konusunda daha net bir anlayış sunabilir. Ayrıca, bu bulgular, BIM benimsenmesini etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin nasıl ele alınabileceğinin araştırılmasına da katkı sağlayabilir. Bu çalışma, yalnızca ürün üreticileri arasında BIM benimsenmesi hakkında ayrıntılı veriler sağlayarak önemli bir boşluğu doldurmakla kalmamakta, aynı zamanda inşaat sektöründe teknolojik entegrasyonu artırma hedefine de katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Product manufacturers play a crucial role in the adoption of BIM (Building Information Modelling) as the BIM objects they supply form the fundamental elements of BIM models. However, previous research has not thoroughly examined the extent of BIM adoption among these manufacturers. This lack of in-depth analysis highlights a significant gap in the literature, especially regarding the main steps and challenges in BIM adoption. This study aims to investigate the current state of BIM adoption among construction product manufacturers. It seeks to evaluate the prevalence of BIM use within the sector, understand the variations in adoption levels, and identify the barriers to adoption. Data was collected through a survey conducted among product manufacturers in Europe, a region chosen to capture diverse BIM adoption practices influenced by different regulatory and economic contexts. The data was analyzed to detail the extent of BIM adoption, including the percentage of companies using BIM and the depth of its integration into their business processes. This analysis reveals the primary reasons for adopting or avoiding BIM, which include technological readiness, perceived benefits versus adoption costs, and the availability of skilled personnel to manage BIM processes. The thesis also examines the specific challenges and benefits associated with the BIM adoption process. Common challenges include the initial cost of software and training, the complexity of integrating BIM with existing systems, and resistance to change from traditional practices. On the other hand, manufacturers report benefits such as improved collaboration across project teams, enhanced design accuracy, and better resource management, which leads to reduced waste and increased profitability. Additionally, the study identifies the main tools, standards, and platforms used by manufacturers, providing an overview of the current technological landscape supporting BIM in the manufacturing sector. These tools and platforms are essential for the creation, management, and sharing of digital information critical for successful BIM implementation. The findings from this research can assist product manufacturers planning to adopt BIM by offering a clearer understanding of the potential impacts and considerations involved. Moreover, these findings can support further research into the factors influencing BIM adoption and how to address them to improve uptake and effectiveness. This study not only fills an important gap by providing detailed data on BIM adoption among product manufacturers but also contributes to the broader goal of enhancing technological integration within the construction industry.