Ege ve Akdeniz Bölgelerinin bazı fıstık çamı (Pinus pinea l.) populasyonlarının tohum ve fidecik özellikleri bakımından değişkenliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 67498
  2. Yazar: İ.HALİL ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET“Akdeniz ve Ege Bölgelerinin Bazı Fıstıkçamı {Pinus pinea L.) Populasyonlarının Tohum ve Fidecik Özellikleri Bakımından Değişkenliklerinin İncelenmesi”adı altında gerçekleştirilen bu araştırmada Fıstsıkçamı'nın kozalak,tohum, ve fidecik öğelerini simgeleyen ölçülebilir özelliklerinin orjinlere göre gösterdiği varyasyon (Değişkenlik) incelenmiş, ayrıca bu öğelere ilişkin bazı özelliklerin birbirleriyle olan ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.Bu amaçla; doğal yayılış alanlarını temsil eden üç değişik orjinden seçilen Altışar bireyden toplanan tohumlar ve bu tohumlardan gelişen fidecikler üzerinde çalışılmıştır. Kozalak, tohum ve fideciklerin morfolojik özelliklerine ilişkin ortaya çıkan bulgular şunlardır : Antalya-Manavgat orijini kozalak çapı ve kozalak boyu yönünden Antalya -Side ve Bergama-Kozak orijinlerine kıyasla daha homojen bir yapıda bulunmaktadır. Buna karşılık kozalak ağırlığı, tohum sayısı ve tohum ağırlığı yönünden Bergama-Kozak orijini,Antalya-Side ve Antalya-Manavgat orijinlerine kıyasla daha homojen olduğu ortaya çıkmıştır.Fidecik Ağırlığı bakımından üç orijinde de homojenlik görülmüştür. Bergama-Kozak orijini hipokotil boyu, epikotil boyu, kotiledon sayısı ve kökçük boyu yönünden Antalya-Side ve Antalya -Manavgat orijinlerine kıyasla daha benzeşik bir yapı göstermiştir. Her üç orijinde de hipokotil boyu ile ilk büyüme arasında 0.01 olasılık düzeyinde önemli bir ilişki çıkmıştır.Buna karşılık Tohum ağırlığı-Fidecik ağırlığı,Tohum ağırlığı-İlk büyüme arasında önemli bir düzeyde ilişki ortaya çıkmamıştır.Öte yandan, Bergama-Kozak ve Antalya-Side orijinlerinde Fidecik ağırlığı ile İlk büyüme arasında 0.05 olasılık düzeyinde önemli bir ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Id this study, the variation of some morphological characteristics of cone, seed and seedlings of umberella pine (Pinus pinea L.) according to the populations in Mediterranean and Aegean regions have been ingvestigated. In order to realize this, the study material (cone, seed and seedlings) 'were obtained from three different seed sources representing the natural distribution of the species. The findings provided from the study are given below: The cones collected from Antalya-Manavgai are found more homogenious in terms of cone diatmeter and lenght than those of Antalya-Side and Bergama Kozak; Besides, hypocotil, epicotyl and root length and number of cotiledon of Bergama- Kozak have been found more homogenious than, those of Antalya-Side and Antalya- Manavgat seed sources. On the other hand, it is found that there are linear relationships between hypocotyl lenght and epicotyl length of the seed sources.