Prof.Dr. Bekir Sıtkı Evcimen Sedir (Cedrus libani a.rich) Koruma Ormanı'nın yetişme muhiti özellikleri
The Habitat properties of prof.Dr. Bekir Sıtkı Evcimen Cedar (Cedrus libani a. rich) protection forest
  1. Tez No: 67499
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma, Prof. Dr. Bekir Sıtkı EVCİMEN Seâk(Cedrus libcmi A.Rich) Koruma Ormanı'nın bazı edafik ve fizyografik Özellikleri, bunlar arasındaki ilişkiler ve bu özelliklerin bonitet endeksi üzerine olan etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sahası, Isparta ili, Senirkent ilçesinin 7 km doğusunda olup, kuzeybatı- kuzey-kuzeydoğu bakılarında yer almakta ve 1224,64 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1550'm dir. Ortalama eğimi yaklaşık % 65 dir. Yörede Akdeniz iklimi ile İç anadolu iklimi arasında bir geçit iklimi hüküm sürmektedir. Araştırma sahası topraklarının kil içeriği % 8,3-60,6; toz içeriği % 7,9-36,4; kum içeriği % 12,6-53,8; kireç içeriği % 0,8-84,6; organik madde içeriği % 1,7-27,4; tarla kapasitesi % 6,4-60,6; devamlı solma yüzdesi % 3,2-57,4; yarayışlı nem kapasitesi değerleri % 1,7- 10,7; toplam azot içeriği % 0,04-1,15; değişebilir Ca++ 13,5-63,3 m.e/100 g; değişebilir Mg++ 0,15-9,35 m..e/100 g; değişebilir K+ 0,01-2,5 m.e/100 g; değişebilir Na+ 0,03-0,76 m.e/100 g, katyon değişim kapasitesi 15,2-105,6 m.e/100 g; yararlanılabilir fosfor içeriği 0,4-10,7 ppm ve pH 6,85-8,10 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work was carried out with the properties to determine some soil and physigraphic properties of Prof. Dr. Bekir Sıtkı EVCİMEN Tauros Cedar (Cedrus libani A. Rich) Protection Forest, the relationships between these properties, and the effects of this properties on the heigh growth of Cedar. The research area is located at on about 7 km away in the east of Senirkent, İsparta, and in the northwest-north-northeast exposures and covers about 1224.64 hectares. The avarage altitude is 1550 m. The avarage slope is 65%. A transitional climate between the mediterranean climate an Interior Anatolian prevails in the region. Clay content of the soil samples of the research varies between 8.3% and 60,0%, silt content from 7.9% to 36.4%, sand content from 12,6% to 53,8% lime content from 0.8% to 84.6%, organic matter content from 1.7% to 27.4% field capacity from 6.4% to 64.8%, wilting moisture percentage from 3.2% to 57.4%, available moisture capacity from 1.7% to 10.7, totel nitrogen content from 0.04% to 1.15%, exchangable Ca++ from 13.5 m.e/100 g to 63.3 m.e/100 g, exchangable Mg++ from 0.15 m.e/100 g to 9.35 m.e lOOg, exchangable K+ from 0.01 m.e/100 g to 2.5 m.e/100 g, exchange Na+ from 0.03 m.e/100 g to 0.76 m.e/100 g, cation exchange capacity from 15.2 m.e/100 g to 105.6 m.e/100 g, available phosphorus content from 0,4 ppm to 10,7 ppm and pH from 6.85 to 8. 10.