'Call of Duty' dijital oyun serisinde oryantalist bakış açısı ve ötekileştirme
Orientalist perspective and othering in the 'Call of Duty' digital game series
- Tez No: 674991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AKDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında Call Of Duty oyun serisine ait 2003-2019 yılları arasındaki kullanıcı yorumlarının analizi yapılmış ve bu analizler tez konusuna göre yorumlanmıştır. Çalışmanın giriş kısmında dijital oyun sektörü, oryantalizm kavramı ve ötekileştirme kavramı hakkında geniş bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra birinci bölümünde oryantalizm ve ötekileştirme kavramlarına, bu kavramların tarihsel ilerleyiş süreciyle kuramsal dayanaklarına yer verilmiştir. İkinci bölümünde ise çalışmanın ana konusu olarak bulunan dijitalleşme ve dijital oyunların tarihsel ilerleyiş süreci ve dijital oyunların oryantalizm bakış açısı ile ötekileştirme algısının günümüze etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırma için toplanan veriler hem VosViewer isimli bilgisayar programı yardımıyla hem de genel veri içerisinde bulunan önemli verilerin seçilmesi ile analiz edilerek yorumlanmış ve bu verilerin tablolaştırılması gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise elde edilen verilerin genel bir değerlendirilmesi ve bulguların karşılaştırılması yapılarak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the user comments related to the Call of Duty game series between 2003-2019 were analyzed, and these analyses were interpreted according to the thesis subject. In the introduction section of the study, extensive information is given about the digital game industry, the concept of orientalism, and the concept of othering. Then, in the first section, the concepts of orientalism and othering, the historical progress of these concepts, and their theoretical bases were explained. In the second section, digitalization and the historical progress of digital games, and the effects of the orientalism perspective of digital games and the perception of othering on the present day were discussed as the main subject of the study. In the third section of the study, the data collected for the study were analyzed and interpreted both with the help of the computer program called VosViewer and by selecting the important data within the general data, and these data were tabulated. At the final stage, our study was concluded by making a general evaluation of the obtained data and comparing the findings.