Süreksiz periyodik sturm-lıouvılle problemi
Discontinuous periodic sturm-liouville problems
- Tez No: 675014
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında; iki ayrık aralıkta tanımlanan ve geçiş şartları da içeren bir periyodik Sturm-Liouville problemi araştırılmıştır. Tez aşağıdaki biçimde düzenlenmiştir. Bölüm 1'de araştıralan problemin bilimsel önemi ve uygulama alanları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Bölüm 2'de tez konusu alanındaki literatürün özeti verilmiştir. Bölüm 3'te klasik periyodik Sturm-Liouville probleminin temel kavramları ve özellikleri verilmiştir. Tezimizin orijinal kısmı olan Bölüm 4'te iletişim noktasında tanımlı ek geçiş şartları ile verilmiş (bu şartlar geçiş şartları olarak adlandırılmaktadır) periyodik Sturm Liouville probleminin bazı önemli spektral özellikleri bulunmuştur. Sonuncu bölümde tezin sonuçlarından bahsedilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a periodic Sturm-Liouville problem with additional transmission conditions are considered on two disjoint intervals. This study is organized as follows. Chapter 1 provides brief information on the scientific significance and fields of application of the problem under consideration. Chapter 2 provides an overview of the literature on the topic of the thesis. Chapter 3 presents the basic concepts and properties of classical periodic Sturm-Liouville problem. In the main part of the thesis(Chapter 4) some important spectral properties of the periodic Sturm-Liouville problem with additional conditions of transition (so-called transmission conditions) at the interaction point were obtained. The last chapter is devoted to the conclusion of the thesis and some suggestions.